Bamya yetiştirme bilgileri

Ebegümecigiller ailesinden olan bamya, ılık iklimlerde yetişen, bir yıllık sebzedir.

Bamya, ülkemizde hem yetiştiricilik, hem de çeşit açısından oldukça önemli bir yerdedir. Ülkemizde yaygın olarak bulunan bamya çeşitleri; Amasya bamyası, Balıkesir bamyası, Bornova bamyası ve Sultani bamyasıdır.

Bamya tohum ile üretilebilir. Hava sıcaklığının ortalama 15 derece olduğu zamanlarda, tohum ekimi yapılması gerekir. Bamya tohumlarının ekimi için en ideal zaman, ilkbaharın son ayıdır. Ayrıca, bamya her tür toprakta rahatça yetiştirilebilir.

Yaş ve kuru olarak tüketilebilen bamya, taze iken toplanmalıdır. Zira olgunlaştıktan sonra toplamak, bamyanın kartlaşmasına neden olur. Bamyanın çiçek açar açmaz, kurutulup ipe dizilmek için toplanması gerekir. Kurutma işlemi, güneş altında gerçekleştirilmelidir.

Bamya, olumsuz çevre şartlarına ve kuraklığa karşı dayanıklı bir bitkidir. Ancak, dondan kötü bir şekilde etkileneceği bilinmelidir.

Yapılış şekli çeşitlilik gösteren bamya, değişik ülke mutfaklarında sıklıkla tüketilir. Türkiye’de, genellikle sebze yemeği olarak etli ve etsiz şekilde yemeği yapılır.

Siz de, bu bilgiler ışığında, zahmetsiz ve besleyici olan bamyayı, bahçenizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu