Banyo Aydınlatması Nasıl Seçilir?

Banyo dekorasyonu sırasında ihmal edilen konuların başında banyo aydınlatması gelir. Oysa aydınlatma banyo dekorasyonunun belirleyicisi olmalıdır.

Banyonun aydınlatılması diğer odalara nazaran önemsenmeyen bir konudur. Fakat aydınlatma evin her alanında önemlidir. Banyoya alınacak mobilyalara, banyo aydınlatmasına göre karar verilmelidir.

Banyo Aydınlatma Ürünlerinin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo

Renk Seçimi

Banyo aydınlatmasında beyaz renk tercih edilmesi önerilir. Duş alırken, makyaj yaparken vs. kullanacağınız için beyaz renk tercih edilebilir. Bunun yanı sıra mavi, turkuvaz ve yeşil tonlar da temizliği çağrıştırdığı için tercih edilebilir. Ayrıca bu renkler mekanı geniş gösterirler.

Renkli ışıklar kullanılacaksa çok koyu tonlar tercih edilmemelidir. Ayna etrafında kullanılan ışıkların da beyaz ve tonlarında olması gerekir.  Böylece net bir görüntü elde edebilirsiniz.

Neme Dayanıklılık

Tercih edilen aydınlatmanın neme dayanıklı, kapalı ve dayanıklı olması gerekir. Bunun için genellikle LED lambalar tercih edilir. Fakat özellikle banyoda kullanacağınızı söylerseniz diğer tür lambaların da neme dayanıklı olanları konusunda yardımcı olurlar. Dayanıklılık özelliği markadan markaya göre değişir.

Banyo

Lamba Seçimi

Enkandesan lambalar: Beyaz ve tonlarında olur. Renk sıcaklığı 2700K ve 3000K arasında olanları tercih edilmelidir.

Sıkıştırılmış floresan lambalar: Bu lambalar CRI’ları (renk verme göstergeleri) 9 ve üzerinde olduğu sürece kullanılabilirler. Renk sıcaklıkları 2700K ve 3000K arasında olmalıdır.

LED lambalar: LED lambalar neme en dayanıklı lambalardır. Fakat çok parlaktırlar. Bu lambalar içinde CRI’larının 90 ve üzeri olması, renk sıcaklarının da 2700K ve 3000K arası olması önerilir.

Banyo

Dimmer lambalar: Fazla gün ışığı almayan banyolarda tercih edilir. Eğer banyonuz yeteri kadar gün ışığı alıyorsa sabah sizi uyandıracak kadar aydınlıkta, akşama doğru ise dinlendirici bir parlaklıkta olur.

Banyodaki aydınlatmanın doğru konumlandırılması gerekir. Ayna aydınlatmaları, tavan ve nişlere yerleştireceğiniz birden fazla aydınlatma elemanı size hem yeterli ışığı verecektir, hem de ortamı daha geniş gösterecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu