Banyo Düzeni

Banyo düzeni evin genel düzeni içinde göz ardı edilebilen bir konudur. Banyo düzenini sağlayarak, banyoda geçirdiğiniz zamanları daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Banyo düzeni sadece ev düzenine katkısından dolayı değil, genel hijyen açısından ayrı bir önem taşır. Çoğunlukla nemli bir ortam olan banyoda sürekli düzen sağlayarak, eşyalarınızın ömrünü uzatabilir, aradıklarınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Banyo Düzeni Nasıl Olmalı?

Banyo evinizin en önemli alanlarından biridir. Bu yüzden düzenlerken bazı noktaları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz:

Küvet: Banyonun en önemli öğes, küvetlerdir. Geriye kalan elemanlar, küvetin konumuna göre yerleştirilir. Bu sebeple alırken iyi araştırmanızı ve düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Dar bir banyonuz varsa, mekanı daha geniş göstermek için küvet yerine duşakabin kullanabilirsiniz. Böylece banyonuz hem şık, hem de ferah olur.

Lavabo: Geniş bir banyonuz varsa, ikili büyük bir lavabo banyonuza uygun olacaktır. Ancak banyonuz dar ise ayaksız ve duvara monte edilen küçük lavabolar da sizin için pratik çözümler sunacaktır.

Armatür: Armatürler banyolar için vazgeçilmezdir. Banyonuza uygun bir armatür, tasarımınızı tamamlayacaktır. Termostatlı vanası olan armatürler çocuklu aileler için çok uygun olabilir.

Klozet: Asma klozetler hem yerden tasarruf etmenizi hem de modern bir banyo elde etmenizi sağlar. Ancak bakım ve onarımının zor olması sebebiyle iyi bir markayı tercih etmenizi öneriyoruz.

Banyo Düzenleme Fikirleri

Düzen sağlamak için öncelikle fazlalıkları ayırmak gerekir. Ayıklama işlemini her ay bir kez yapıyor olmak, evdeki düzeni sağlamakta büyük fayda sağlar. Örneğin, bir şişenin üzerinde son kullanma tarihi yoksa, en azından satın alma tarihini üzerine yazmanız gerekir. Havluların fazlası dağınıklık yaratabilir. Aslında evin her üyesi için ikişer havlu yeterlidir. Bu sayede, havlulardan biri kirlendiğinde, diğerini kullanabilirsiniz.

Ayıklamayı bitirdikten sonra, kalanları organize edin. En sık kullanılanları en kolay erişilebilecek yerlere yerleştirin. Eğer banyodaki depolama alanınız sınırlı ise, yatay depolama alanları yaratabilirsiniz. Mesela; kapının üzerine birkaç demonte raf yerleştirebilir, ya da kapının arkasına bir kitaplık yerleştirip, bunu raf olarak kullanabilirsiniz.

Kutu kullanmak, birden fazla kutuyu üstüste dizebiliyorsanız, fayda sağlar. Kutuların üzerine, içlerinde ne olduğunu bir etiket ile yazın. Kutunun içindekileri görebilmek istiyorsanız, ayakkabı kutuları gibi şeffaf kutular kullanmanız uygun olur. Kutu kullanımında, her kutuya tek bir kategoriyi yerleştirmek en idealidir. Örneğin; bir kutuyu sadece diş bakımı ve temizliği ile ilgili ekstra ürünler için ayırabilir, bir diğer kutuyu yıkanma ürünleri için kullanabilirsiniz.

Döner tepsiler de sık kullanılmayan malzemeler için ideal bir depolama alanı sağlar. Döner tepsileri derin rafların içerisinde de kullanabilirsiniz.

Banyodaki malzemelerin çoğu döküldüğünde temizlik gerektiren malzemeler olduğu için, banyo raflarının içini ebada uygun ince pleksiglas tabakalarla kaplayabilirsiniz. Bu sayede, bir şeyler dökülse dahi, kolayca temizleyebilirsiniz.

Kancalar banyolar için idealdir. Kullanım kolaylığından dolayı, çocuklu evlerde tercih edilmesi fayda sağlar. Çocuklar havluları katlamak gerekmediğini bildiklerinde, yerine asmak genellikle kolaylarına gelir. Ek olarak, kancalar yerden istifade etmek için de çok uygun çözümlerdir çünkü çok az yer kaplar.

Banyo malzemelerinizi toptan ambalajlarda almak avantajlıdır. Ancak, bunları banyoda kullanırken, mutlaka ufak şişelere transfer etmek gerekir. Ufak şişeler banyoda çok daha şık durur.

Banyonuzda düzen sağlamak için, önce mevcut malzemeleri gözden geçirerek, fazlalıkları ayıklamalı, daha sonra da kullanım sıklığına uygun olarak yerleştiremelisiniz. Banyoda benzer ürünleri birlikte yerleştirerek ve düzenleme aksesuarları kullanarak, güzel bir düzen oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu