Banyo Havalandırma Fanı Nasıl Temizlenir?

Banyo havalandırma fanı zamanla kirlenerek banyodaki kötü kokuları çekemez hale gelir. Düzenli aralıklarla temizlenmeyen fan işlevini yitirir.

Banyo havalandırma fanı banyonuzu havalandırır, hava kalitesini iyileştirir, banyodaki nemi gidermeye yardımcı olur ve küf oluşumunu önler. Banyo fanı iyi çalışmadığında, evinizi kötü kokular sarar.

Banyo Havalandırma Fanı Nasıl Olmalıdır?

Banyonuzdaki fan iyi şekilde çalışıyor mu? Fanınızı işlevsellik açısından test etmenin kolay bir yolu var. Fanı çalıştırın. Bir yaprak tuvalet kağıdını fana doğru tutun. Eğer fan tuvalet kağıdını kendine çekebiliyorsa fan çalışıyor demektir. Eğer iyi çalışmıyorsa fanı temizlemeniz gerekir.

Boruları Kontrol Edin

İlk önce, egzoz havalandırmasını kontrol edin. Fanın havalandırma borusu banyodan evin dışına kadar uzanacaktır. Boruyu kontrol edin. Borunun içine bir şey kaçıp kaçmadığından emin olun. Boruyu çıkarıp temizleyin ve kurutun. Ardından yerine takın.

Fanı Temizleyin

Zamanla fanda toz ve kir birikir. Tozlar havayla birlikte çekilir ve fanda yer eder. Bu tozu ve pisliği çıkarmak fanınızın çok daha verimli çalışmasını sağlar. İlk önce, fanın kapalı olduğundan emin olun. Gerekirse sigortayı kapatın. Bir süpürge yardımıyla fandaki tozları çekin. Eğer açılabilen bir kapağı varsa fanın kapağını çıkarın ve yıkayın. Ardından kurulayıp yerine takın.

Temizlediğiniz Halde Fan Çalışmıyorsa Ne Yapılmalı?

Tüm bu adımları uyguladığınız halde fanınız hala düzgün çalışmıyorsa, fanınızı daha yeni, belki daha güçlü bir modelle değiştirmeniz gerekecektir. Enerji tasarruflu bir banyo egzoz fanı bulun ve cihazınızı değiştirin. Havalandırma düzeneğini sökmeniz gerekmez. Havalandırma deliğinin kapalı olduğundan emin olduktan sonra havalandırma kapağını çıkarın ve ardından motor grubunu tek parça halinde çıkarın. Bir tornavidayla kolayca yapılabilmesi için motorun fişini çekmeniz gerekir. Vidalar gevşetilip çıkartıldıktan sonra, motor muhafazasını saat yönünde çevirin ve aşağı çekin.

Belki de sadece fanın motoru yeterli gelmiyordur. Mevcut egzoz fanınıza uyacak boyutta yeni bir motor aldığınızdan emin olmak için, yenisini alırken eskisini yanınızda götürün. Kabloları yeniden bağlamayı ve havalandırma kapağını tekrar takmadan önce motor donanımını yerine sağlam bir şekilde vidalamayı unutmayın. Kanal çalışmasının havalandırma fanına sağlam bir şekilde takıldığından emin olmak için bir tesisatçıya danışın. Bu yapıldıktan sonra, yeni fanı kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu