Banyo Nasıl Isıtılır?

Nem sebebiyle sürekli havalandırılması gereken banyolarda kışın ısıtma sorunuyla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Kış aylarında banyo ısıtması sorun olabilmektedir. Rutubet oluşmaması sebebiyle sürekli havalandırılması gereken banyolar sürekli soğuk olmaktadır. Bu sebeple de kullanım zorluğu yaşamamak için banyoların ısıtma sorununa çözüm üretmek gerekiyor. Banyo dekorasyonu yaparken de ısıtmak konusunda dikkat etmelisiniz.

Banyo Pencereleri

Banyolarda genellikle küçük bir pencere bulunur. Bu pencere sürekli kapalı kalsa bile ısı kaybı yaşanabilir. Kış aylarında sorun yaşamamak için pencerelerde yalıtım yapmalısınız. Pencere kenarlarını bant ya da süngerle kapatabilirsiniz. Pencere ile duvar arasında boşluklar varsa silikon kullanabilirsiniz. Pencereleri hem buğu oluşumunu hem de ısı kaybını engellemek için cam filmi kullanabilirsiniz.

Soğuk Zeminler

Banyo zeminleri çoğunlukla fayans ya da seramik kaplıdır ve kış aylarında bu alanlar çok soğuk olur. Zeminde paspas ya da halı kullanmanız banyoyu sıcak tutmaya yardımcı olur. Eğer bütçeniz uygunsa yerden ısıtma sistemleri sorununuza çözüm olabilir.

Isıtıcı Infrared Lambalar

Türkiye’de henüz çok yaygın değilse de yapı marketlerde bulabileceğiniz infrared lambalar banyoda ısıtıcı işlev görebilir. Bu tür lambalar aydınlatmanın yanı sıra banyonun ısınmasını ve nemin çabuk kurumasını sağlayabiliyor.

Böyle bir lamba edindiyseniz montajı için elektrikçiden yardım almanız gerekir. Voltaj ihtiyacı farklı olabileceğinden profesyonel yardım almanızda fayda var.

Isı Yalıtımı Sağlayan Boyalar

İçerideki ısıyı koruyan ve rutubeti önleyen boyalar hem ısı tasarrufu sağlamak hem de banyoyu yenilmek için ideal bir üründür.

Havlupan

Banyo ısıtmasında genellikle havlupan kullanılmaktadır. Fakat havlupan bozuksa ya da eskiyse banyoyu yeterli şekilde ısıtamayabilir. Bu durumda radyatörü yenilemeniz gerekir.

Banyo ısıtmasında kesinlikle elektrikli ısıtıcı veya taşınabilir soba kullanılmamalıdır. Banyoda su ve nem olması sebebiyle bu tip ürünler elektrik çarpması riski taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu