Banyo Tadilatı için Öneriler

Banyolar evlerde en fazla tadilat gerektiren mekanlardandır. Herhangi bir tadilat ve yenileme durumunda doğru bir planlama yapılmazsa işler güçleşebilir.

Banyo tadilatına başlamadan önce tam olarak ne istediğinizi belirlemeli, doğru malzemeyi seçmeli ve sorunu doğru tespit etmelisiniz.

Bütçe

Alacağınızı malzemeleri, kullanılacak ekipmanları ve usta masraflarını da düşünerek doğru bir hesap çıkarmalısınız. Bütçenize göre hareket etmelisiniz.

Banyo tadilatı

Zaman

Banyonuzun büyüklüğü ya da küçüklüğünden çok banyoda yapılacak işlem önemlidir. Zaman konusunda belirleyici olan yapılacak tadilat işlemidir. Zaman hesaplamanızı buna göre belirlemelisiniz.

İş sıralaması yapın

İşlere tavanlardan başlayın, daha sonra duvarları, klozet, armatür ve diğer parçalar, son olarak da zeminlere geçin.

Kontroller

Paslanmış tesisat, tıkanıklıklar, eski banyo tesisatı gibi aksaklıkları tadilat sırasında gözden geçirin. Böylece olası sorunları önlemiş olursunuz.

İşlevsellik

Banyonuzun nasıl göründüğü kadar işlevselliği de önemlidir. Tadilatı her iki amaca hizmet edecek şekilde düşünmelisiniz. Güzel görünen fakat işlevsel olmayan bir banyo sizi mutlu etmeyecektir.

Banyo tadilatı

Dolap ve raflar

Dolaplar banyoda yer kazanmak için en önemli yardımcı araçlardır. Banyonuzun büyüklüğüne göre doğru dolapları seçin. Tadilat sırasında dolaplarınızı da elden geçirebilirsiniz.  Eksikleri giderebilirsiniz.

Zemin ve duvarlar

Zeminde su geçirmez malzemeler kullanmalısınız. Aksi durumda yeni bir tadilat gerekebilir. Duvarlarda kullanacağınızı seramikler de banyonuzu ferah gösterecek şekilde seçilmelidir. Dayanıklı malzemeler tercih etmelisiniz.

Aydınlatma

Banyolar çoğunlukla penceresizdir. Bunu göz önünde bulundurarak aydınlık bir mekan oluşturabilmek için işlevsel aydınlatma kullanmalısınız. Banyoda tavsiye edilen aydınlatma,metrekare başına 4 watt’tır.

Banyo tadilatı

Havalandırma

Banyo gibi nemli ortamlarda havalandırma çok önemlidir. Eğer havalandırma yetersiz olursa küf ve koku problemi oluşabilir. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak havalandırmanızı kontrol edin.

Tasarruf

İnsan sağlığına zarar vermeyen ve doğayla uyumlu malzemeler tercih etmelisiniz. Boyaları düşük VOC seviyesine sahip olmayan boyalar seçebilirsiniz. Aydınlatmada tasarruflu malzemeler tercih edebilirsiniz. ECO özellikli beyaz eşyalarla tasarruf sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu