Banyonuzdaki Kötü Kokuları Giderin

Borularda biriken bakteriler, eski su tesisatı ya da rutubet gibi sebeplerle banyonuzda kötü koku oluşabilir.

Kötü kokudan kurtulmak için yapacağınız ilk şey, kokunun ana nedenini bulmaktır. Bundan sonra onun için nasıl bir yöntem uygulayabileceğinizi bilmeniz gerekir. Pratik birkaç yöntemle kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Karbonat: Klozete yarım bardak karbonat dökün. Karbonat, doğal bir koku önleyicidir. Karbonat kötü kokuları emerek ortadan kaldıracaktır.

Limon Suyu: Karbonatın yanı sıra kötü kokuları önlemede limon suyu da kullanabilirsiniz. Rutubet alan ya da kötü koku gelen yere limon suyu dökün. Dilerseniz bir kaba limon suyu koyarak kabı banyonuza yerleştirebilirsiniz.

Beyaz Sirke: Yarım bardak beyaz sirkeyi, klozetin içine dökün. Dilerseniz sirkeyi bir sprey kabına koyarak zemine, lavaboya ya da küvete de sıkabilirsiniz. Sirke bakterileri öldürür. Beyaz sirke, doğal bir koku gidericidir.

Su Giderleri: Su giderinin tıkalı olmadığından emin olun. Tıkanan giderler zamanla kötü koku yaymaya başlar. Öncelikle tıkanan giderin içindeki tortuları temizlemeniz gerekir. Bunun için lavabo açıcı kullanmalısınız. Sonrasında gidere bir bardak beyaz sirke dökerek kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Detaylı Temizlik: Banyo temizliğini aksatmadan düzenli olarak yapmalısınız. Klozet, lavabo ve küveti iyice ovun. Tortulardan arındırın. Temizlik sırasında kimyasal ürünler kullanıyorsanız, bunları uzun süre solumayın ve temizliğin arından banyoyu havalandırın. Kimyasal maddeler de kötü kokuya sebep olabilir.

Kokulu Ürünler: Banyolar genellikler evlerin kör alanlarında yer alırlar. Bu sebeple içeride boğuk bir hava oluşabilir. Banyonuzu sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin. Banyolar için özel tasarlanan banyo kokularından alarak, bunları da kullanabilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında banyonuzda kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merabalar.benim sorum banyodaki 1.katta gider kokusu var.cekvaf.sifon takilmasina rağmen koku devam ediyor.ne yapabilirim

    1. Merhaba Tayfur Bey,

      Banyo düzenli olarak temizleniyor ve gerekli önlemleri almanıza rağmen koku devam ediyorsa, evinizin bulunduğu sokağın kanalizasyon borularıyla ilgili bir sorun vardır. Boruların temizlenmesi için belediyenin ilgili birimiyle görüşmenizi öneririz. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu