Barbekü Çeşitleri Nelerdir?

Havaların ısınmasıyla kırlara çıkma vakti geldi. Gerek evinizin bahçesinde gerekse sayfiye yerlerinde size eşlik edecek en önemli araç elbette barbekü çeşitleri. Yazın eğlenceli aktivitesi barbekü partileri için hazırlıklar başlasın.

Eğlenceli bir barbekü partisinin en önemli dezavantajı dumandır. Özellikle evin bahçesinde yapılacak barbekü partilerinde dumanı evinizden uzak tutabilmek için en uygun barbekü çeşidini bilmek ister misiniz? Tüplü barbekü, elektrikli barbekü, kömürlü barbekü çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Tüplü Barbekü

Tüplü barbekü
Görsel: Prado

Özellikle ateş yakmanın zor olduğu yerler için ideal bir modeldir. Bazı kullanıcılar kömürlü barbeküdeki tadı alamadığını söylese de, kullanım açısından kolaylık sunduğu kesin. Son derece pratik bir yapıya sahip. Tüplü barbeküler lav taşları ile kullanılmaktadır. Bu lav taşlarının kalitesi önemlidir. Tüplü barbeküler için uygun lav taşları hafif ve bol gözenekli olmalıdır

Elektrikli Barbekü

Elektrikli Izgara
Görsel: Weber

Gaz ve kömüre ihtiyaç duymadıkları için oldukça temiz bir kullanım imkanı sunar. Fakat özellikle bahçe ya da teras gibi elektriğe ulaşımın kolay olduğu yerlerde tercih edilebilir. Elektrikli barbekünün ızgarasının paslanmaz malzemeden yapılıp yapılmadığına, markasına, garanti süresine, su haznesinin olup olmadığına çok dikkat edilmelidir.

Elektrikli barbekü koku ve duman çıkarmadığı için kapalı alanlarda kullanıma da uygundur. Sıcaklık derecesinin ayarlanabiliyor olması, su ile pişirme özelliği, kolay taşınabilme, ızgara seviyesinin farklı boylarda ayarlanabilmesi gibi özellikleri dolayısıyla tercih edilmektedir.

Kömürlü Barbekü

Bildiğimiz klasik tipte barbeküdür. Malzemeler kömür ateşinde pişirilir. Kömürlü barbekü kapalı alanlarda kullanılamamaktadır. Teras ve bahçe için de zorluk oluşturabilir. Geniş bir alan gerektirir. Hazırlanması da diğer barbekü çeşitlerine göre daha uzun sürer.

Tercih edeceğiniz barbekünün kaliteli olması güzel vakit geçirebilmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu