Bardak Çeşitleri Nelerdir?

Bardak çeşitleri nelerdir? Bardaklar servis edilecek içeceklerin servis sıcaklıkları, kokuları, ölçüleri gibi bazı özelliklerine uygun olmalıdır.

İçecek servisinde hangi bardaklar ne için kullanılır?

Bardak Çeşitleri

Su bardakları

Su bardağı

Ayaklı ve ayaksız modelleri vardır. Ayaklı su bardaklarının modeline göre değişmekte olup 25-35 cl arasında değişir ve büyük boy ayaklı bardak olarak da bilinir. Ayaksız su bardakları ise silindir veya ağız kısmı biraz daha geniş olan bardaklardır. Su bardakları su servisinde ve büyük hacimli kokteyllerin servisinde de kullanılabilir.

Ayaklı bardak çeşitleri

  • Büyük boy ayaklı bardak genellikle su servisinde kullanılmakla birlikte meşrubat servisinde de kullanılabilmektedir.
  • Orta boy ayaklı bardaklar 20 – 25 cl hacimli olurlar. Bunlar da uygun hacimdeki diğer kokteyllerin servisinde kullanılır.
  • Küçük boy ayaklı bardaklar 15 – 20 cl hacimlidir. Küçük boy ayaklı bardaklar aynı zamanda uygun hacimli kokteyllerin servisinde de kullanılır.

Flüt ve cup bardaklar

Bu bardakların hacimleri 18 – 25 cl olup değişik içecek ve uygun hacimli kokteyllerin servisinde kullanılır. Yaygın olarak kullanılan flüte (flüt ) ve cup (kup) olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Uzun ayaklı dar gövdeli olanına flüt bardak; ayaklı ve yayvan (geniş) ağızlı olanına cup bardak denmektedir.

Kısa ayaklı bardaklar

Hacimleri genellikle 18 – 24 cl olmakla birlikte gibi farklı hacimlerde de olabilmektedir. Ağzı dar, gövdesi geniş ve kısa ayaklı bir bardaktır. Ağzının dar ve gövdenin geniş olması içeceğin kokusunun içen kişi tarafından hissedilmesini kolaylaştırır.

Kalın dipli bardaklar

Kalın dipli ayaksız bardaklar içecek sektöründe özellikle soğuk ve buzla birlikte tüketilen içeceklerin servisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

  • Kalın dipli kısa bardak: Bu bardak 15 -17 cl hacimli kalın tabanlı kısa boylu ayaksız bir bardaktır. Sade ve buzlu içeceklerin servisinde kullanılır.
  • Kalın dipli orta boy bardak: 20 -24 cl hacimli bardaktır. Ayrıca Sade içecekler ve ikili karışımların sevisinde örneğin portakal-su-kola ilaveli içeceklerde kullanılır.
  • Kalın dipli uzun bardak: Bu bardaklar farklı boyut ve stillerde olabilmektedir. Silindir şeklinde ayaksız düz bardaklardır. Hacimleri 30-35 cl. dir. Genellikle kokteyllerin servisinde kullanılır.

Meyve suyu bardağı

Tüm meşrubat çeşitlerinde ve uygun hacimde olan kokteyller için özellikle long drink içeceklerin hazırlanmasında da kullanılabilir. Taze sıkılmış meyve suları yaklaşık 20-25 cl hacimdeki ayaklı ya da ayaksız kokteyl bardakları ile servis edilebilir. Meşrubatlar yaklaşık 35-40 cl arasında servis edildiği için daha büyük boyuttaki bardaklalar kullanılmaktadır.

Kısa ayaklı bardak

Hacimleri 18 – 24 cl. olmakla birlikte gibi hacimlerde de olabilmektedir. Ağzı dar, gövdesi geniş ve kısa ayaklı bir bardaktır. Ağzının dar ve gövdenin geniş olması içeceğin kokusunun içen kişi tarafından hissedilebilmesini kolaylaştırır.

Kokteyl bardakları

Kokteyl hacimleri farklı olabildiği için kokteyl bardaklarının çok değişik biçimli ve hacimli olanları vardır. Bu yüzden piyasada kullanılan kokteyl bardakları farklılıklar gösterebilmektedir.

Sıcak içecek bardakları

Sıcak içecek bardakları genelde kulplu ve ısıya dayanıklı bardaklardır.

Diğer bardaklar

Bütün yerli ve yabancı içeceklerin servisinde çeşitli boy ve hacimde bardaklar kullanılmaktadır. Bu bardak çeşitleri aşağıdaki gibidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu