Batı ladini hakkında bilgi

Batı ladini, Avrupa ladini ya da Adi ladin olarak da bilinen bir ağaçtır.

Orta ve Kuzey Avrupa ile Rusya’da doğal yayılış gösteren bu ağaç, uzun ibreli olup, yeşilin tonları ile dikkat çekmektedir.
Batı ladini, derin, gevşek, nemli ve az asitli topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Kanaatkâr olan bu ağaç, mineral madde isteği bakımından zahmetsizdir. Bitki için, serin ve rutubetli yerler gelişimi adına ideal ortamlardır.

40 metreye kadar boylanabilen Batı ladini, gençliğinde yavaş, sonraları ise hızlı bir büyüme gösterir.

İğne yapraklı olan bu ağaç, tohum ve çelik alma yöntemi ile üretilebilir. İlkbaharda tohumların, önce 24 saat ılık su içinde bekletilmesi, sonra ekiminin yapılması gerekir. İlkbaharda, bodur formlarda bulunan Batı ladininin başından son yıl sürgünü ile de çelikleme yapılması gerekir. Bu uygulamalar ile başarılı bir şekilde köklenme elde edilir.

Batı ladini budamaya elverişli bir ağaçtır. Gelişimi için, alt dallarından alınarak budama yapılması gerekir. Ancak budama işlemi, büyüme döneminin dışında yapılmalıdır.

Park ve bahçelerde, tek başına veya grup olarak Batı ladini sıkça kullanılmaktadır. Özellikle, çit olarak, yeşil perdeleme için idealdir.
Siz de, bu bilgiler ile bahçenizde Batı ladini yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu