Baumit Nanopor Kaplama ve Boya Ürünleri

Baumit İnovasyon Merkezi tarafından geliştirilen patentli Nanopor kaplama ve boya ürünleri,  binaların dış cephelerinde doğanın etkilerini kullanıyor.

Geleneksel su itici yüzeye sahip kaplamalar, kendi kendini temizleme için doğrudan yağmur suyuna ihtiyaç duyarlar.  Saçak altında kalan yüzeyler ya da doğrudan yağmur suyuna maruz kalmayan alanlar, diğer yüzeyler gibi temizlenemez. Baumit NanoporTop kaplama ise yüzeyde su emici, yüzeyin altında ise su itici özelliği ile doğrudan yağmur suyuna gereksinim olmaksızın etkin temizleme sağlayabiliyor. Nemli bir havada dahi, cephenin her alanında kirlerin nem ile çözünmesi mümkün hale geliyor.

Fotokataliz prensibi, katalizörlü yüzeyde ışığın yardımıyla meydana gelen bir dizi fiziksel ve kimyasal reaksiyona dayanıyor. Bu süreçte ışığın enerjisini kullanan katalizör, reaksiyon sırasında tükenmiyor.

Burada gün ışığı, boya veya kaplama ürünü içindeki fotokatalizörü aktive ediyor. Bu katalizör, yüzeyde tutunmuş olan kir parçacıklarının bozulmalarını, hava hareketiyle çözünmelerini ve kısmen yüzeyden kopmalarını sağlıyor. Yağmur ve kuruyan nemin etkisiyle kir parçacıkları çözünüyor ve cephe temizlenmiş oluyor. Bu yöntem özellikle de yosun, mantar ve bakteri üremesine, toz ve is parçacıklarına karşı etki ediyor.

Baumit Nanopor, organik yapıdaki kir parçacıklarını buharlaşan hava nemi ve yağmur yardımıyla çözen yeni fotokataliz özelliğinin sunduğu kendi kendini temizleme etkisi sayesinde, artık Organik kirlenmeye karşı da etkin bir koruma sağlıyor. Bu, daima temiz pırıl pırıl; uzun süre değerini yitirmeyen ve bakım gerektirmeyen cepheler anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu