Bavaruaz ve Elmasiyeler

Bavaruaz bir çeşit alafranga elmasiye demektir. Bavaruaz olarak, adlandırılan elmasiyeler geleneksel elmasiyelere göre daha lezzetli ve gösterişlidir.

Bavaruazları kremalı, çikolatalı hazırlayacağınız gibi meyveli olarak da hazırlayabilirsiniz. Bavaruaz ve elmasiyeleri pelteleştirmek için jelatin kullanılmalıdır. Bavaruaz ve elmasiyeler için kullanılacak jelatinin, kullanmadan önce 15 ile 20 dk suda tutulması gerekir. Bavaruazı pelteleştirmek için nişasta kullanılmamalıdır. İçine nişasta katılan bavaruaz lezzetini kaybeder.

Hazırladığınız baravuaz ya da elmasiyeyi kase / kalıplara koyduktan sonra buzdolabında iki saat kadar bekletin. Beklettiğiniz sürede bavaruaz pelteleşecektir.

Bavaruazı tabağa almak için bıçak ile kalıbın kenarlarını sıyırabilirsiniz. Ya da kalıbın alt kısmını kısa bir süre ılık suyun içine sokup çıkarabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay, baravuazın içinde bulunduğu kabı suda uzun süre tutmamanızdır. Uzun süre suda kalması erimesine neden olur. Baravuaz kalıp içinde kendini bıraktıktan sonra, üzerine bir tabak kapatılmalı ve tabak ters – düz edilerek, içindeki bavaruaz tabağa alınmalıdır.

Bavaruaz ne zaman yenir? Bavaruaz ya da elmasiye öğlen ve akşam yemeklerinden sonra servis edilmelidir.

Elmasiye: Dondurulmuş meyve suyundan yapılmış bir çeşit pelte türüdür.

Alafranga: Geleneksel, eski usul pasta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu