Bayat Ekmek Nasıl Değerlendirilir?

Bayat ekmeği atmamak için değerlendirebilirsiniz. Peki bayat ekmek nasıl değerlendirilir?

Ekmeği, ziyan olmaması için, buzdolabında saklamak gerekir. Kullanılacağı zaman, tost makinesi ya da tavada ısıtılabilir. Bayatlayan ekmek ufalanıp, buzdolabı poşetine koyularak, derin dondurucuda saklanabilir. Gerek olduğunda, köfte yapımında kullanılmak üzere hazır olur. Yağda ya da fırında kızartılarak, çorbanın yanında ikram edilebilir. Ekmek tatlısı, tirit, papara gibi yemeklerin hazırlanmasında kullanılabilir. Fırında kurutulduktan sonra, robotta çekilerek galeta unu haline getirilebilir.

Bayat ekmekler, lezzetli kanepeler haline de dönüşebilir. Basit olarak, tereyağı ile, dövülmüş sarımsak karıştırılarak, küçük ekmek dilimleri arasına sürülür, yüksek ısıda fırına verilen bayat ekmekler, kanepeye dönüşebilir. İnce ince dilimlenmiş bayat ekmeğin üzerine, az miktarda süt serpilip, kızgın yağda bir yüzü kızartılarak, ters yüzüne domates ve kaşar peyniri koyulabilir ve peynirler erimeye başladığında, üzerlerine kekik ve karabiber eklenmesiyle, yine muazzam bir lezzet yaratılabilir.

Bayatlamış ekmeğin üzerine su serpildikten sonra, folyo kağıda sarılıp, 5- 10 dakika fırınlanmasıyla da, taptaze bir hale getirilir.

Bayatlamış ekmeklerin ziyan olduğunu düşünmeden önce, lezzet yaratmanın birden çok yolu var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu