Bayram Şekerinin Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bayram yaklaşıyor. Bayramı tatlandıran lokumlar, şekerlemelerin alınma vakti de geldi. Peki bayram şekeri taze mi?

Alışverişe çıkmadan önce eksiklerinizi belirlediğiniz bir liste hazırlayın. Hazırladığınız liste sayesinde işiniz kolaylaşacaktır. Ayrıca, liste hazırlayarak, alacaklarınızı unutmanızı engellemiş olursunuz.

Bayram için alışveriş yaparken, önem vermeniz gereken ilk kural, her şeyin gerektiği kadar alınmasıdır. Satın alacağınız ürünlerin son kullanma tarihini kontrol edin. Tarihi geçmiş ya da son kullanma tarihine yakın ürünleri almayın.  Alacağınız ürünlerin açık, yırtık ya da zarar görmüş olmamasına dikkat edin.

Bayramlarda en çok çikolata tüketilir. Çikolata alırken, tanınan markaların ürünlerini tercih edin. Ayrıca, satın almayı düşündüğünüz ürünün üzerinde yapımında kullanılan maddelerin belirtildiği bir etiketi olmasına özen gösterin. Etiketi olmayan ürünleri almayın.

Lokumun Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

turkish-delight-928409_1280

Lokum alırken ağırlığına, parlaklığına ve elastikiyetine bakmak gerekiyor. Taze lokumun rengi parlak ve canlıdır. Bayat lokum ise mat ve solgun görüntüsünden anlaşılır. Ayrıca lokumun elastiki bir yapıda olması gerekir.

Badem Şekerinin Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

badem şekeri

Bademlerin maliyetlerini düşürmek için kalın kaplama yapılıyor. Bunlar işin hilesi. Kaliteli badem şekerinin dış kaplaması incedir ve bademi de iyi kavrulmuş ve tazedir.

Şekerin Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

şeker

  • Ufalanmış, beyazlaşmış, güneş ışığında ve ambalajsız satılan şekerlerden uzak durun  Bademli şeker sade ve vanilyalı olarak üretilir. Bademli şeker alırken parlak ve beyaz renkte olmasına dikkat edin.
  • Burnunuza taze kavrulmuş koku gelmeli ve görüntü pürüzsüz olmalıdır.
  • Islanmış ve güneş ışığında satılan şekerleri tercih etmeyin.

Bonus: Kolonya Nasıl Seçilir?

kolonya

  • Kolonya seçerken görünüşünün berrak ve bulanık olmamasına dikkat edin.
  • Üretici firması belli olmayan, açıkta satılan kolonyalar kesinlikle almayın.
  • Kolonya alırken alkol derecesinin limon kolonyasında en az 70, diğer kolonyalarda 60 derece olmasına dikkat edin.
  • Kolonya satın alırken, TSE belgeli firmalarca üretilen ve ambalajı üzerinde Tüketici Kanunu’nda öngörülen tüm bilgilere yer verilen ürünleri tercih edin.

Afiyet olsun. İyi bayramlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu