Bayram Sofrası Nasıl Hazırlanır?

Ailelerin, arkadaşların bir araya geldiği, bayramlarda, özel günlerde kurulan sofralar diğer günlerden farklıdır. Bayram yaklaşıyor, kusursuz bir sofra için küçük sürprizler yapmaya ne dersiniz?

Evde kalabalık sofralar hazırlamak ve sevdiklerinizle vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, misafirlerinizi en iyi şekilde karşılamak için birkaç detaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Sofranızı Dekore Edin

sofra (2)

Sofranızda bir odak noktası belirleyin. Bu odak noktası bir çiçek olabilir. Daha resmi günler ve davetler için gülleri, bayram gibi daha neşeli günler içinse kır çiçeklerini tercih edebilirsiniz. Çiçeklerinizi mevsimi göz önünde bulundurarak da seçebilirsiniz. Sebze ve meyvelerden oluşan aranjmanlar da hazırlayabilirsiniz. Suplalardan, menü kartlarından, küçük mumlardan yardım alabilirsiniz.

Özel Bir Menü Hazırlayın

Bayram günleri tüm ailenin, arkadaşların ve sevdiklerinizin bir araya geldiği günlerdir. Dolayısıyla davetliler nelerden hoşlandıklarını bildiğiniz kişilerdir. Bayram menünüzde bunu göz önünde bulundurun. Herkesin damak tadına uyan yemekler tercih edin. Kişilere özel minik sürprizler de yapabilirsiniz. Halanızın sevdiği tatlıyı, annenizin sevdiği salatayı, arkadaşınızın sevdiği çorbayı yapmak gibi. Et yemeyenleri de hesaba katın.

Tüm Hazırlıklarınızı Önceden Tamamlayın

Tüm yemekler ve masa konuklar gelmeden hazırlanmış olmalı. Masa düzeni her konuğun her şeye kolayca ulaşabileceği şekilde yapılmalıdır. Tüm işleri davet sahiplerinin ortaklaşa yapması gerekir. Tüm işi bir kişini üzerine kalmamalıdır. Yardımlaşmak önemlidir. Böylece işler çok daha hızlı yapılabilir. Üstelik herkes günün keyfini çıkarabilir.

sofra (1)

Sürprizler Hazırlayın

Öyle çok büyük hediyeler düşünmenize gerek yok. Minik ama düşünülmüş bir hediye herkesi mutlu etmeye yeter. Herkesin isminin yazılı olduğu minik kurabiyeler misafirlerinizi gülümsetecektir. Her misafirinize birer bayram hatırası hazırlayabilirsiniz. Minik keseleri anı değeri olan minik objelerle doldurun. Bu, unutulmaz bir hediye olacaktır.

Müziği İhmal Etmeyin

Hem yemek sırasında hem de tatlı ikramında fonda hafif bir müzik çalması günü daha da neşelendirecektir.  Hatta dans etmek isteyenler bile olacaktır. Davetinizi teras ya da balkonda veriyorsanız, bunu kesinlikle düşünmelisiniz.

İyi bayramlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu