Bebek Giysilerinin Temizliği Özen Gerektirir

Cilt sağlığını korumak ve giysilerdeki mikroplardan kurtulmak için, giysilerin temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Giysilerin temizliği de kullanılan materyal göre değişmektedir. Ayrıca hijyen sağlamada temizlik yöntemleri de önemlidir.

Bebek Giysileri

Söz konusu olan bebek ve çocuk giysileri ise, konuya daha da önem vermek gerekir. Bebeklerin ve çocukları cildi, yetişkinlere göre daha hassastır. Kullanılacak temizlik malzemeleri bebekler e çocuklar için risk içerebilir. Çünkü temizlik malzemeleri bebek ve çocukların cildine zarar verebilecek kimyasallar içerebilir.

Bebeklerin ciltlerinin PH değeri yetişkinlerden farklı olduğundan, mikroplara karşı daha savunmasızdırlar. Yetişkinlerin cildi  mikropları imhaya uygun yapıdadır, fakat bebeklerin cildi savunma becerisini 2 aydan itibaren öğrenir.

Bunları göz önünde bulundurarak bebek ve çocuk giysilerinin temizliğine özen gösterilmelidir.

Bebek Giysileri

Bebek giysilerinin temizliği:

Öncelikle deterjan seçimi önemlidir. Renk ve kokuya aldanmadan doğru tercihi yapmanız gerekir. Birçok marka bebekler için özel deterjanlar üretmektedir. Marketlerden ya da eczanelerden bu temizleyicileri edinebilirsiniz. Bebeğinizin doktoruna danışarak bu konuda bir karar verebilirsiniz.

Giysilerin etiketinde yıkama talimatları yer almaktadır. Bu talimatlara uymaya özen gösterin. Giysileri etikette yazan en yüksek sıcaklıkta yıkamaya çalışın. Yüksek sıcaklıkta bakteriler daha kolay yok olmaktadır. Özellikle bebek iç çamaşırlarını yüksek sıcakta yıkayın.

Yıkadığınız bebek çamaşırlarını açık havada, güneşte kurutmaya özen gösterin. Kurutma makinesi kullanmış olsanız dahi, bir süre güneşte bekletin. Virüsler güneş ışığında kırılacaktır.

Önlük, patik ve yıkanabilir oyuncaklar için de aynı özeni göstermeniz gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Bebeğinizin giysilerini yıkama sıcaklığına göre ayrıştırarak yıkayın.
  • Giysileri, alt-üst, iç ve dış olarak ayrıştırarak, ayrı ayrı yıkayın. Böylece mikroplar birbirine karışmaz.
  • Yeni aldığınızı giysileri kullanmadan önce muhakkak yıkayın.

Bu yöntemleri kullanarak bebeğinizin giysilerinin hijyenini sağlayabilirsiniz.

Bebek ve çocuklar için hazırladığımız dosyamızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu