Bebek Odalarında Renklerin Kullanımı

Renklerin bebek psikolojisi üzerinde etkisi yetişkinlere göre farklılık gösterir. Bebeklerin algı ve hisleri oldukça kuvvetlidir. Bebek odalarında bir çok renk bebekleri olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir. Doğru renk seçimleri ile bebeğiniz için hazırladığınız bebek odalarında, bebeğinizin huzur içinde,  güvenle büyüyebilmesini sağlayabilirsiniz.

Bebekler ikinci aylarına geldiklerinde renkleri ve eşyaları algılamaya başlarlar. Bebeklerin ilk olarak algıladıkları renk kırmızıdır. Parlak bir renk olan kırmızı bebeklerin dikkatini çeken ve odaklanmalarını sağlayan bir renktir. Bebek odalarında yoğunlukla kırmızı kullanımı bebeklerde yorgunluk hissi yaratabilir. Bu sebeple bebeklerinizin odalarında yoğun olarak kırmızı kullanmaktan kaçınarak, aksesuarlarda ve bazı oyuncaklarda kırmızıya yer verebilirsiniz.

Bebeklere huzur veren açık tonlara bebek odalarında yer verebilirsiniz. Ancak mavi renk bebeklerde iştah sorununa sebep olabilir. Mavi rengi bebeklerin yemek alanlarında, tabaklarında, kaşıklarında tercih etmemek fayda sağlayabilir. Mavi tabak ile bir yemek sunmaktansa iştah açıcı renkler tercih edebilirsiniz.

Bebek Odalarında Renklerin Kullanımı

Kırmızı renkten sonra bebekler sırası ile turuncu, yeşil ve sarı renkleri algılamaya başlarlar. Güneşi hatırlatan ve parlak bir renk olan sarı, bebek odaları için doğru bir tercih olabilir. Ancak sarı renge de kırmızı renkte olduğu gibi çok yoğun yer vermek yerine, parça parça yer vermek gerekir.

Bebek odalarının duvarlarında açık mavi, açık pembe, lavanta rengi veya pastel tonlar doğru bir seçim olabilir. Bu renkler  kırmızı ve sarının kullanımı ile doğabilecek yorgunlukları engelleyebilirler ve  bebeklere huzur vererek sağlıklı uyku uyumalarını sağlayabilir. Duvar renklerinin yanı sıra bebeklerin giydikleri kıyafetler ve battaniyelerde de bu renklerden seçilebilir. Yorgunluk hissi yaratan  kırmızı bir battaniye ile uyuyan bebek gece huzursuzlanarak uyanabilir.

Bebek odalarında odanın bir köşesini renk köşesi olarak belirleyebilirsiniz. Bu köşede canlı renklere yer verebilirsiniz. Canlı renklere bebek odalarında yer verebilmek için, duvara çizilen bir gökkuşağı veya çiçek resmi ideal bir seçim olabilir.

Birkaç adımda renkleri doğru kullanarak, bebek odalarınızı huzurlu ve güvenli mekanlar olarak dekore edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu