Bebek odası aydınlatması nasıl olmalıdır?

Bebek odası dekorasyonunda, mobilyaların fonksiyonelliği ve şıklığı, boyası ve güvenliği kadar aydınlatma da bir diğer önemli konudur.

Bebek odası aydınlatmasında ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ilk unsur, ışığın bebeğin gözüne direkt olarak vurmayacak şekilde konumlandırılmasıdır. Günün büyük bir bölümünü beşiğinde geçiren bir bebek, sırtüstü pozisyonda yatarken ışığa doğrudan maruz kalır ve bu durum, bebeğin göz sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu noktada yapılması gereken şey, tepeden aydınlatma yerine, yandan aydınlatmanın tercih edilmesidir.

Oda içerisinde tepe aydınlatması kullanılacak ise tercih, parçaların ampulü kapattığı aydınlatmalardan yana yapılmalıdır. Kullanılacak ampul, odaya sert bir ışık vermemelidir. Aksi durumda, bebeğin uykuya dalışı zorlaşacaktır.

Bebek odasında tepe aydınlatması kullanılacak olsa dahi, yardımcı aydınlatmaların kullanımı ihmal edilmemelidir. Bu aydınlatmalar, oda içerisinde yumuşak bir his yaratacak, bebeğinizin daha huzurlu olmasını sağlayacaktır.

Günümüzde, bebek odası aydınlatmasında kullanılacak çok fazla sayıda değişik ürün vardır. Kimi modeller, üzerinde bulundurduğu desenleri, duvarla yansıtır. Tercih edebileceğiniz bu modeller, bebeğiniz hayal gücünü de destekleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu