Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odası dekorasyonu bebek eşyalarıyla ilgili en heyecan verici detaylardandır. Aileye yeni bir birey katılırken, onun minik odasıyla ilgilenmek sizi mutlu edecektir.

Bebek Odası

Bebek odalarındaki eşyalarda bulunması gereken en önemli özellik güvenli olmaları gerektiğidir. Eşyaların hangi malzemelerden üretildiği, bebek sağlığına uygun olup olmadıkları ve antibakteriyel özelliklerde olmaları oldukça önemlidir. Bebek odası dekorasyonu yaparken bunlara önem vermelisiniz.

Yalnızca eşyalar değil, duvarların boyasından zeminde kullanılan malzemeye kadar her ayrınıtya dikkat etmeniz gerekir. Güvenliği ön planda tutmalısınız.

Bebek Odası

Bebek odası dekorasyonu elbette istediğiniz estetik görüşü ifade etmeli. Fakat öncelik vermeniz gereken konu estetik değildir. Bebek odasında kullanılan her eşya kolay temizlenebilen, leke tutmayan ve temizliğe dayanıklı ürünler olmalıdır. Güzel olmaları ya da istediğiniz renk ve şekillerde olması ikinci planda gelir. Pratikliğe önem vermelisiniz.

Bebek odaları olabildiğince sade dekore edilmelidir. Etrafta ayağınıza takılabilecek eşyalar bulundurmaktan kaçının. Gerektiği kadar eşya kullanmaya özen gösterin. Oda yalnızca bebek için değil, sizin kullanımınız için de uygun olmalıdır. Alt değiştirme, uyutma, sakinleştirme vs. için siz de o odayı kullanacaksınız. Örneğin bu işlemleri yapabileceğiniz rahat bir koltuk işinize yarayacaktır.

Bebek Odası

Boya yerine duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Ayrıca toz oluşumunu engelleyecek eşyalar tercih etmelisiniz. Örneğin oyuncakları bir arada tutabilecek bir aparat işinizi görecektir. Fazla detaylı mobilyalar da gerekmeyebilir.

Bebeğinizin büyüyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Odayı tamamen bebeğe yönelik dekore etmekten kaçınabilirsiniz. En az 2 yıl rahatlıkla kullanabileceğiniz şekilde dekore ederseniz, gereksiz masraftan da kaçınmış olursunuz. Değiştirilebilir aksesuarlar da kolay yenilenebilme imkanı sunarlar. Örneğin çarşafları yaşı ilerledikçe uygun olanıyla değiştirebilirsiniz.

Mavi, erkek bebek; pembe, kız bebek rengidir klişesinden kurtulun. Dilerseniz bu renkleri de kullanabilirsiniz. Fakat sadece bu renklere yoğunlaşmayın. Diğer renkleri de kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bebek Odası

Aydınlatma bebeğin uyku süreci için önemlidir. Eğer tavan aydınlatması kullanıyorsanız, ayarlanabilen anahtarlardan kullanabilirsiniz. Böylece bebeğinizin ışıktan rahatsız olmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Bebeğinizin minik kıyafetlerinin yer kaplamayacağını düşünebilirsiniz. Fakat çok sık giysi değiştirildiğini unutmayın. Minik bir gardrop işinizi görecektir. Gardrobu giysilerin yanı sıra, diğer eşyaları için de kullanabilirsiniz. Hem böylece tüm eşyaların elinizin altında olmasını sağlamış olursunuz.

Yatak seçiminde de bebeğinizin büyüyeceğini göz önünde bulundurun. Eğer iki yıl içinde bir daha değiştirmek istemiyorsanız uygun alternatifleri gözden geçirin. Bebek için güvenli midir, kaç yaşına kadar kullanılabilir gibi soruların cevapları önemlidir.

Bebek ve çocuklar için hazırladığımız dosyamızı da inceleyebilirsiniz:

Çocukların Güvenliği İçin Bahçe Düzenlemeleri

Püre Yapımının Püf Noktaları

Çocuk Oyuncaklarının Temizliği

Bebek Giysilerinin Temizliği Özen Gerektirir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu