Bebek Odası Hazırlamanın Püf Noktaları

Sağlıklı nesiller yetiştirmek için bilinmesi gerekenler…

Anne-baba adayları için bebek odası hazırlamak hem zevkli hem de yorucu bir süreçtir. Bebek doğmadan önce uzun süre araştırmalar yapılır, tecrübelerden yararlanılır, bebek sahibi olan kişilere danışılır. Bebeğin sağlığı ve rahatlığı söz konusu olduğu için, bebek odası hazırlamak ciddi bir iştir. Mobilya sektörünün öncüsü MODOKO, anne-baba adaylarına yardımcı olmak amacıyla, bebek odaları için dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

* Bebeğin odasını hazırlarken onun rahatını sağlamak ve tehlikelerden korumak gerekir. Rahatlık ve emniyet bir bebek odasında olması gereken en önemli iki özelliktir. Onun için alışveriş yaparken bu iki unsuru hep göz önünde bulundurmalısınız.

* İdeal bir bebek odası 12-15 metrekare ve en az 1 pencereli olmalı. İçeri güneş girmeyen, hava değişimi olmayan odalar bebeğin sağlığı için uygun değil.

* Temizlenmesi kolay ve sağlık açısından zararlı olmayan eşyalar tercih edilmeli.

* Odada aksesuar olarak halı kullanmamaya çalışın. Halılar çok fazla toz topluyor ve içerisinde mikroorganizma bulunduruyor. Ayrıca odadaki nemi emdikleri için alerjik yapılı bebekler için nefes almayı güçlendirebiliyor. Bu yüzden bebek odalarında silinmesi kolay olan laminant parkeleri tercih edin.

* Metal malzemeler manyetik alan ürettikleri için organizmayı olumsuz yönde etkiliyor. Bebeğin kendisini yorgun hissetmesine ve uyku düzensizliklerine neden olabiliyor. Bu nedenle bebeğin odasında büyük metal mobilyalar bulundurmayın.

* Bebeğin odasındaki mobilyaların ağaçtan yapılmış olması sağlıklı bir seçimdir. Fakat toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyalar tercih edilmeli.

* Mobilyaların sivri çıkıntıları ve keskin hatları olmamalı. Yumuşak dokulu olanları tercih edin.

* Mobilyaları alırken bebeğe büyüdüğünde oyun alanı bırakacak şekilde olmasına özen gösterin.

* Odanın ışığı çok kuvvetli olmamalı. Avize ufak olmalı, beyaz veya sarı ışık seçilmeli. Gece için de az ışık veren gece lambaları tercih edilmeli.

* Oda renginde pastel ve açık tonlar kullanılmalı. Mavi ve yeşil gibi renkler sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

* Bebek oda takımı seçilirken, bebeğiniz okul çağına geldiğinde de kullanabileceği mobilyalar tercih edilmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu