Begonvil Bakımı ve Üretimi

Begonvil özellikle güneşin bol olduğu yerlerde coşan, bulunduğu yeri sarıp sarmalayan beyaz, turuncu, kırmızı, pembe ve mor tonları ile ortama renk katan enfes bir bitkidir.

Begonvil bitkisi ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarının yaz simgesidir. Bu güzel sarmaşığın tarihçesi ise 1700’lü yılların ortalarına kadar uzanır. 1766-1769 yılları arasında Fransa’dan dünyayı dolaşmak için gemilerle yola çıkan kaptan Louis-Antın Bougainville, bitkinin isim babasıdır. Gemilerden birinde görevli olan botanikçi Phillibert Commerson ise bitkiyi anavatanı Brezilya’da keşfeden kişidir. Bu ekip sadece begonvili değil, ortanca bitkisini de keşfeden ve Avrupa’ya getiren ekiptir.

Aslen üç ana türü olan begonvil, gün geçtikçe sayıca artan melezlerinin üretilmesi ile çok zengin bir çeşitliliğe kavuşmuştur. En temel türleri; Bougainville glabra, Bougainville spektabilis ve Bougainville peruviana’dır. Begonvilin klasik türü mor çiçek açan Bougainville glabra olmakla birlikte, günümüzde beyaz, sarı, turuncu, fuşya, bordo, pembe gibi renkleri de bulunmaktadır. Begonvil çok dayanıklı bir bitkidir.

Begonvil Bakımı:

  • Begonvil güneşli ortamları sever. Bahçenin kuytu bir noktasına dikerek, güçlü rüzgar ve donlardan korumalısınız.
  • Begonvil geçirgen toprak sever. Arada bir gübre vermek gerekir.
  • Begonvilin bakımında türüne göre, sık budama yapılması gerekir. Eğer saksıda ise 2 senede bir saksıdan çıkartılarak, kök budama yapılması gerekir.
  • Begonvili sularken, ilk sene bol su ve az çiçeği göze alabilirseniz, bitki güçlenir. Daha sonraki yıllarda sık olmayan, yoğun sulama yapabilirsiniz.

Begonvil Üretimi:

Begonvili çelik alma yöntemi ile üretebilirsiniz. Mart ayında yeşil dallardan 15 cm kadar budanır. Yaz sonunda da odunsu dallardan yine 15 cm kadar budanır. Dalların uç kısımlarını çelik yapma hormonuna daldırıp, fazla yaprakların yarıdan fazlasını kesebilirsiniz. Çelikleme yaparken, toprak kurudukça su vermeli ancak suyu aşırı vermemeye özen göstermelisiniz.

Begonvil bulunduğu yeri sevdiği takdirde sarıp, sarmalayan ve belirgin renkleri ile canlılık katan mükemmel bir bitkidir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ben saksıda çokda büyük olmayan bir begonvil aldım. Ama daha alalı sadece iki gün oldu. Ve bakımı hakkında hiç bir fiktim yok. Sulamasını ve koyacağım yeri nasıl seçmeliyim. Bir de ne zaman bahçeye dikebileceğim kadar güçlü olur??? Teşekkürler

    1. Merhaba Olivia,

      Begonvil çok iyi güneş alan yerleri sever. Toprak saksı tercih etmelisiniz. Yaz günlerinde toprak ıslaklığını yitirip biraz da nemini kaybedince sulamalısınız. Diğer zamanlarda toprak kupkuru olmadıkça sulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu