Begonya Çiçeğinin Bakımı

Pembe, beyaz ve kırmızı çiçekleriyle bahçelerin ve balkonların gözde çiçeklerinden begonya, ilkbaharda çiçek açar ve sonbahara kadar canlılığını korur.

Gösterişli çiçekleri olan begonyaların boyları 23 santime kadar uzar. Soğanlı bitkilerdir. Pembe, beyaz ve kırmızı renkte çiçekleri vardır. İlkbaharda çiçek açan begonyalar, sonbahara kadar canlılığını korur. Bahçeler kadar, balkonlara da çok yakışır. Suyu seven bitkilerdendir. Sık sık sulamak gerekir.

Begonyanın Bakımı

Güneşli ve yarı gölgeli ortamlarda yetiştirilmesi gerekir. Direk güneşe maruz kalmamalıdır. Özellikle yaz aylarında yapraklarına sık sık su püskürtülmelidir. Genelde 16 – 21 C arasında sağlıklı gelişebilir. Dikiminden beş ay sonra haftada bir kez gübre verilmelidir. Kurumuş yaprakları zaman geçirmeden temizlenmelidir.

Evinizde yetiştirdiğiniz begonyolar normalden daha fazla yaprak döküyorsa, daha aydınlık bir yere koymalısınız.

Begonyaları iki –üç gram karışık gübreyi, bir litre suda eriterek gübreleyebilirsiniz. Begonyaya dikiminden 5 ay sonra, haftada bir kez gübre verilmelidir. Gübreleme işlemi, 2-3 gram karışık gübreyi, bir litre suda eriterek gerçekleştirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu