Bekletilen Gıdalarda Oluşan Aflatoksin, Sağlığı Tehdit Ediyor

APM Profesyonel Pastacılık Ürünleri Gıda Mühendisleri tarafından yapılan açıklamaya göre, yiyeceklerin rutubetli ve sıcak alanlarda bekletilmesi aflatoksin adı verilen ve kanserojen madde ieren zararlı bir toksinin oluşmasına yol açıyor.

Yiyeceklerin üzerinde mantar ya da küf oluşmasa dahi, sıcak hava ve rutubetli alanlar aflatoksin oluşumuna neden olabiliyor. Küflü yiyecekler üzerinde pamuk görünümünde oluşumlar başladığını söyleyen Gıda Mühendisi Elif Yıldırım yiyeceklerin küflenmiş bölümlerinin atılarak, tüketilmeye devam edilmesinin son derece yanlış olduğunu belirtti.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’na göre birinci sınıf kanserojen olarak tanımlanan aflatoksinler insan sağlığı açısından ciddi bir tehlike teşkil ediyor. Türkiye’de ihraç edilen ürünler arasında yer alan fındık, Antepfıstığı, yer fıstığı, kuru incir, mısır ve kırmızı biber gibi gıdalar üzerinde yurt dışında yapılan araştırmalardan sonra, ürünler iade edilebiliyor.

Türkiye’de gıda tüketiminde aflatoksinlere karşı farkındalık oluşturmayı hedefleyen APM Profesyonel Pastacılık Ürünleri Gıda Mühendisleri, yetersiz kurutulan ve rutubetli alanlarda depolanan ürünlerde aflatoksinlerin üreme oranının çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Özellikle depolarda bekletilen kurutulmuş gıdaları satın alırken dikkat edilmesi gerektiği gibi, güvenilir olmayan firmalardan besin maddeleri almamaya özen gösterilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu