Benye ve Krepler

Sabah kahvaltılarına renk katan, ikindi ve akşam çaylarına eşlik eden benye ve krep hakkında bilgiler.

Benye Tarifi

Genel olarak lokma adıyla anılan benye, kızgın margarin ya da zeytinyağı içinde pişirilen tava tatlısıdır. Su ya da süt kullanarak hazırlanır. İzmir yöresine özel bir tatlı olsa da, hemen hemen her yerde yapılır. Yapımı oldukça kolaydır. En bilinen çeşitleri; sade, meyveli, toz şekerli, şerbetli ve çikolata sosludur. Hangi çeşidini yerseniz yiyin, üstüne döktüğünüz ya da yanında yediğiniz malzemenin fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Yanında yenilen veya üzerine ilave edilen fazla malzeme benyenin tadını almanıza engel olacaktır.

Yaptığınız benye / lokmanın lezzetli olması için pişireceğiniz yağın kızgın olmasına özen göstermelisiniz. Benyeyi pişireceğiniz yağın dumanı çıkacak kadar kızmış olması gerekir. Hamurları yağın içine attıktan sonra ısının yarıya düşmesine dikkat etmelisiniz. Aksi takdir de, benyenin üstü kızardığı halde, içi çiğ kalır.

Krep Tarifi

Kreple benyenin yapımı birbirine benzer. Krep, benyeye göre daha yassı yapıdadır ve pide görünümünü andırır. Bu yüzden krep yaparken hamuruna kabartıcı maddeler ilave edilmez. Krebi benyeden ayıran en büyük özellik pişirilme şeklidir. Krep, benyenin aksine kızgın yağda değil, üstüne hafif yağ sürülmüş orta kızgınlıktaki tava içinde pişirilmelidir. Krebin şekerli, reçelli, çikolatalı çeşitleri de vardır.

Benye ve Krep Nasıl Yenir?

  • Krep, genel olarak sabah kahvaltılarında servis edilir.
  • Benye, öğle ve akşam yemeklerinden sonra servis edilir.

Benye ve Krepler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu