Beyaz Çamaşırlardaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Beyaz çamaşırlardaki sarı lekeler uygulayacağınız birkaç pratik yöntem ile kolayca çıkarılabilir.

Beyaz çamaşırlar yıkanırken sakız gibi bembeyaz olması amaçlanır. Fakat bu hiç de kolay değildir. Beyaz çamaşırlardaki sarı lekeler ile mücadele etmeniz gerekir. Ne kadar uğraşsanız da hatta defalarca yıkasanız da bazı beyaz çamaşırlardaki lekeler çıkmaz. Yanlış uygulamalar sebebiyle lekeli kalan beyaz çamaşırlar için doğru yöntemler uygulanmalıdır.

Beyaz çamaşırlar yıkanırken yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenler de önemlidir.  Sarı lekeler için asla çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Çamaşır suyu lekeyi koyulaştırır. Aynı zamanda kumaşı da zedeler. Lekeyi çitilerken koyu renk kumaş da kullanmamalısınız. Lekenin kaynağı bilinmedikçe sıcak su da kullanılmamalıdır. Sıcak su, kan ve süt, yumurta gibi malzemelerden kaynaklı lekelerin daha derine işlemesine sebep olur.

Beyaz sirke iyi bir leke çıkartıcıdır. Evinizde muhakkak bulundurun. Beyaz çamaşırlardaki sarı lekeler için de beyaz sirke kullanabilirsiniz. Beyaz çamaşırı makineye koymadan önce lekenin üzerine beyaz sirke dökün ve çamaşırı çitileyin. Ardından makineye atın. Makineden sonra lekeler çıkmış olacaktır.

İnatçı sarı lekeler için amonyak da kullanabilirsiniz. Yaklaşık 3-4 litrelik suya 2 çorba kaşığı amonyak ekleyin. Lekeli çamaşırı bu karışımda 15 dakika bekletin. Ardından iyice durulayın. Amonyağın ölçüsünü kaçırmayın, çamaşıra zarar verebilirsiniz.

Koltuk Altı Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Günlük kullandığınız ter önleyici deodorantlar zamanla koltuk altında sarı leke oluşmasına sebep olur. Bu lekeler çamaşır makinesinde de geçmez. Bu lekeleri çıkarmak için bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 bardak beyaz sirke
 •  Yarım bardak karbonat
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı oksijenli su

Bir kovada yarım litre ılık su ile 1 bardak beyaz sirkeyi karıştırın. Koltukaltı lekeli çamaşırı bu karışımda 20 dakika bekletin. Başka bir kapta karbonatı, oksijenli suyu ve tuzu karıştırın. Lekelei çamaşırı sirkeli sudan alın ve suyunu sıkın. Karbonat, oksijenli su ve tuz ile elde ettiğiniz karışımı çamaşırın koltukaltlarına bastırarak sürün ve 20 dakika bekleyin. Ardından çamaşırı soğuk su ile durulayın ve makinede yıkayın. Kuruduğunda lekeler çıkmış olacak.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Tişörtü limonlu sıcak suda bekletip makinede yıkayın.

  1. Merhaba,

   Şapkayı beyaz sirke – su karışımında bekletip yıkayın. Kolay gelsin.

 1. Merhaba ben kendime yeni bi üst aldım ve daha giymeden sarı bi leke oluştu onu nasıl çikarta bilirim ??

 2. Merhaba . Beyaz kot pantolon da siyah yağ lekesi var sanırım dikim esnasında bulaşmış makine yağı . Pantalon başka bir ilden hediye geldiği için değişim şansımızda Yok maaalef . Yardımcı olursanız çok sevinirim . Etkili bir yöntem önerirseniz daha iyi olur çünkü biliyorsunuz yağ lekesi biraz inatçı . Teşekkürler

  1. Merhaba Bilal Bey,

   Yağ lekesine anında müdahale etmek gerekiyor. Sonradan temizlenmesi mümkün olmuyor. Maalesef kuru temizleme gerekir.

 3. Merhaba pudra rengi gomlegimin koltuk altinda sari leke var bu dediginiz uygulamayi yaparsam rengine zarar verir mi ? (Gomlegin mansetleri koyu renk)

 4. Merhabalar beyaz elle işlenmiş bebek yorganini yıkadıktan sonra güneşte kalınca sarı bir leke oluştu o nasıl çıkar çok acil yardım lütfen

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Bebek için kullanılacağından dolayı bebek sağlığını tehlikeye atmayacak bir ağartıcı ile lekeden kurtulabilirsiniz. Kolaylıklar.

 5. Merhaba beyaz tişörtümü makina da yıkamıştım su lekesine benzer lekeler oluşmuş üstünde

  1. Merhaba, bu durumda çamaşırı hemen tekrar yıkamak gerekir. Çamaşırlardaki su lekeleri beklediğinde maalesef kalıcı olabiliyor.

 6. Merhabalar beyaz önlüğünü çamaşır suyuna bastım koyu sarı benek benek lekeler oldu ne yapmam gerek

  1. Merhaba,

   Ağartıcı özellikli çamaşır deterjanı ile yıkayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu