Beyaz Eşyalardaki Çizikler Nasıl Onarılır?

Beyaz eşyalarda oluşan çizikler çizik kapatıcı ile onarılabilir. Beyaz eşyalar, diğer eşyalara oranla daha uzun süre kullanılır. Bu sebeple alınacak beyaz eşyanın dayanıklılığı, ekonomikliği, sağladığı su ve elektrik tasarrufu önemlidir.

Uzun süre kullanılmak üzere alınan beyaz eşyalar, kullanıma bağlı olarak zamanla çeşitli ev kazaları sebebiyle çizilebilir, kırılabilir ya da lekelenebilirler.

Beyaz eşya almadan önce, mutlaka eşyaları koyacağınız yerin ölçüsünü alın. Böylece ürünü aldıktan sonra, gereken yere sığıp sığmaması gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Alışveriş yapmadan önce, almayı düşündüğünüz markalar hakkında araştırma yapın. Ürünlerin garanti süresi, servisleri gibi detayları atlamayın.

Bu çizikler hem beyaz eşyanın kötü görünmesine hem de paslanmaya sebep olabilir. Çizikleri çizik kapatıcı ile onararak beyaz eşyalarınızı kullanmayı sürdürebilirsiniz.

Çeliklerdeki Çizikler

Bu işlem için çizik kapatıcılar işinize yarayacaktır. Çizik kapatıcı, kalem ya da bir fırçayla birlikte tüp şeklinde satılmaktadır. Bu işlem, özellikle hafif çiziklerde işe yarayacaktır. Derin çiziklerde ise birkaç kez işlem yapılması gerekebilir.

İşlem yapılacak yüzey iyice temizlenir ve iyice kurulanır. Çiziklerin üzerinden kapatıcı kalemle geçilir. Krem şeklindeki ürün ise, fırça yardımıyla çiziğin üzerine sürülür. Kuruması beklenir.  Çizik derinse, işlem birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Günümüzde artık beyaz eşyalarda da renkler çeşitlenmiştir. Bu eşyalarda da çizikler meydana gelebiliyor. Yapı marketlerin reyonlarında bulabileceğiniz pasta cila ürünleri ile de çiziklerde kurtulabilirsiniz.

Beyaz eşyaların üzerine yapıştırılan magnetler de çiziklere sebep olabilmektedir. Bu ürünleri kullanırken dikkatli olmak gerekir.

Beyaz eşyalar mümkün olduğunca sert, metal eşyalarla temas ettirilmemelidir. Bu eşyaların temizliği sert yüzeyli süngerler ve aşındırıcı kimyasallarla yapılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu