Temizlik

Beyaz Sirke Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yunanlar, Mısırlılar ve daha birçok medeniyet sirkeyi yemeklerinde bir malzeme olarak ve ilaç yapımında kullanmışlardır. Yemeklerde çeşni, çeşitli hastalıkların tedavisinde şifa, temizlikte leke çıkarıcı olarak kullanarak sirke günümüzde de kullanılmaktadır.

Beyaz sirke, diğer sirke çeşitleri arasında en çok alanda kullanılanlar arasındadır. Üretiminin kolay olması sebebiyle oldukça ucuz bir ürün olan beyaz sirke, ülkemizde diğer sirkeler kadar yaygın değildir. Doğal sirke olarak da bilinen beyaz sirke, insan sağlığına zararı olmaması sebebiyle güvenle kullanılabilir.

Beyaz Sirkenin Yapımı

Beyaz sirke, tahıllı alkolün fermente edilmesiyle yapılır. Üretiminde şeker pancarı ya da mısır şekeri kullanılır. Beyaz sirke üretiminde önemli olan aromasız, kokusuz ve tatsız malzeme kullanılmasıdır.

Fermantasyon yapmanın amacı ise alkol oranı yüksek bir yapı elde etmektir. Basit bir şekilde üretilebilen beyaz sirkenin yoğun bir tadı ya da aroması yoktur.

Beyaz Sirkenin Yemeklerde Kullanımı

Turşu: Yüksek asit içeren beyaz sirke turşu yapımında kullanılır. Beyaz sirke yüzde 4 ya da 5 asit barındıran sirkelerde farklı olarak yüzde 10 asit oranı içermesi sebebiyle tercih edilebilir. Yoğun asit içermesi, gıdaların bozulmasına neden olan mikroorganizmaların gelişmesini engeller.

Salatalar ve Soslar: Beyaz sirke, salatanın tadını dengeler. Salataya hazırlanacak sosu beyaz sirke ile çeşnilendirebilirsiniz.

Etler: Et yemekleri için kullanılacak olan et beyaz sirkede bekletilerek terbiye edilebilir. Sos için limon, zeytinyağı, baharat da kullanılabilir. Bu karışım etin yumuşamasını sağlar.

Gıda Temizliği: Meyve ve sebzeleri kirinden arındırmak için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sebze ve meyveleri suyla yıkadıktan sonra 15 – 20 dakika sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Kokulara: Beyaz sirkenin koku giderme özelliği vardır. Yemek pişirdikten sonra mutfakta kalan kötü kokuyu çıkarmak için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Yarım bardak beyaz sirke ve bir bardak suyu karıştırıp kaynatın. Kaynama sırasında oluşan buhar kötü kokuları emecektir. Ellerinizi de beyaz sirke ile ovabilirsiniz. Ayrıca bu konu için evdeki kötü kokular nasıl giderilir konusuna bakabilirsiniz.

Beyaz Sirkenin Temizlikte Kullanımı

Banyo ve Tuvalet: Çamaşır suyu gibi ağır bir kimyasal olmadığı için temizlikte beyaz sirke tercih edilebilir. Beyaz sirkeyi klozete döküp bir sür bekleyin ve sonra klozeti durulayın. Kaynattığınız beyaz sirke ile lavaboyu ovabilirsiniz.

Fayans Temizliği: Beyaz sirke fayans temizliği için de kullanılabilir. Beyaz sirkeyi sprey kutusuna koyun. Banyo, tuvalet ya da mutfak fayanslarına sprey kutusundan beyaz sirke püskürtün. Ardından yüzeyi iyice temizleyin. Zor lekeler için beyaz sirkeyi püskürttükten sonra bir süre beklemelisiniz.

Mutfak Temizliği: Dibi tutmuş tencere, fırın ve tezgah temizliği ve kireçlenen mutfak aletlerinin temizliğinde beyaz sirke kullanılabilir. Su ile seyrelttiğiniz beyaz sirke ile bu yüzeyleri kolayca temizleyebilirsiniz.

Ütü Temizliği: Kireçlenen ütünü iç haznesine yarım bardak su, yarım bardak beyaz sirke koyun. Ütüyü yüksek ısıda çalıştırın. 5 dakika kadar buhar yapın. Ütüyü prizden çıkarıp yarım saat bekleyin. Ardından ütünün içindeki su bitene kadar buhar vermeyi sürdürün. Bu işlemin ardından ütünün kireci temizlenecektir.

Çamaşır ve Bulaşık Makinesi: Bulaşık makinesinin deterjan gözüne beyaz sirke koyup makineyi boş çalıştırın. Ardından durulamak için makineyi tekrar çalıştırın. Böylece makine temizlenecektir.

Oyuncak Temizliği: Işık suya biraz beyaz sirke ekleyerek çocuğunuzun oyuncaklarını bu suyla temizleyebilirsiniz.

Mücevherler: Küçük bir kaba beyaz sirke koyun ve mücevherlerinizi de bu kapta 20 dakika bekletin. Daha sonra mücevherleri hafifçe fırçalayın ve iyice durulayın. Fakat her mücevher tipi için sirke önerilmemektedir.

Sürahi ve Vazolar: Bir kabın yarısını su, yarısını beyaz sirke ile doldurun. Bu karışıma sürahi ya da vazoyu koyun ve 5 saat bekletin. Ardından duru su ile iyice temizleyin.

Beyaz sirke yemeklerde ve temizlikte güvenle kullanılabilir.

2 Comments

 1. SEHER

  4 Ocak 2017 at 10:16

  beyaz sirke olarak bahsi geçen ürün elma sirkesi mi acaba?

  • editor

   5 Ocak 2017 at 07:51

   Merhaba Seher Hanım,

   Beyaz sirke elma sirkesi değil. Marketlerden beyaz sirke diyerek alabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir