Biberiyeli Zeytinyağı Nasıl Hazırlanır?

Akdeniz coğrafyasının lezzet ve sağlık kaynağı zeytinyağı biberiye ile aromalandırılabilir. Biberiyeli zeytinyağı nasıl hazırlanır?

Salatalarda, yemeklerde kullandığınız zeytinyağını çeşitli otlarla aromalandırarak da kullanabilirsiniz. Sade kullanacak olsanız da öncelikle aldığınız zeytinyağını kalitesinden emin olmalısınız. Zeytinyağı alırken nelere dikkat edilmeli?

Zeytinyağı şişesinin üzerinde bulunan “coğrafi işaret”lemeye dikkat edin. Ürün üzerinde coğrafi işaret varsa, ürün kesinlikle sınırları Türk Patent Enstitüsünce belirlenmiş coğrafi bölgenin zeytinlerinden elde edilmiştir. İşaretsiz yağlar, o bölgenin zeytinlerinden elde edilmemiş olabilir.

Yerli malı zeytinyağlarını tercih edin. Ülkemiz dünyanın önde gelen zeytinyağı üreticilerindendir. Bu sebeple yerli ürün tercih etmeniz önerilir. Yabancı zeytinyağı alacaksanız Avrupa Birliğinin zeytinyağı kalitesini güvence altına almak için hazırlanmış olan yasa DOP (Denominazione di Origine Protetta) sertifikasına dikkat ediniz.

Ürünün hasat tarihine dikkat edin. Hasat tarihi 12 aydan daha eski olan zeytinyağlarını almayın. Daha pahalı da olsa sızma zeytinyağını tercih edin. Sızma zeytinyağı her türlü yemekte kullanılabilir.

Tüm zeytinyağları soğuk preslenir. Bunun zeytinyağının üzerinde özellikle belirtilmesi gerekmez. Organik olarak üretilmiştir yazısı yer alan yağlarda sertifika olup olmadığına dikkat edin. Yağın asit oranını kontrol edin. % 0,8 sadece sızma, % 0,5 kaliteli, % 0,2 yüksek kaliteli demektir. Zeytinyağı çeşitleri (naturel sızma, rafine zeytinyağı, riviera zeytinyağı) hakkında bilgi edinin.

Ürünün paketine aldanmayın. Kaliteli zeytinyağları ışığın yarattığı oksitlenmeden korumak için koyu renk cam şişelerde satılır. Sızma yapan yağları almayın. Şişenin boğazında ya çok az bir boşluk olmalı ya da hiç boşluk olmamalıdır. Zeytinyağının rengine bakılarak kalitesi ölçülemez. Mantar kapak hava sızdırır. Mantar kapaklı zeytinyağlarını tercih etmeyin.

Biberiyeli Zeytinyağı Tarifi

Malzemeler

  • 2 dal biberiye
  • 4 adet kuru kırmızı biber
  • 2-3 dal kekik
  • 2 dal taze kişniş tohumu
  • 4 adet defne yaprağı
  • 2 adet limon ağacı yaprağı
  • 2 çorba kaşığı dört renk karabiber

Bu tarifi uygularken küçük şişeler kullanın ve hazırladığınız tarifi kısa sürede tüketin. İçine çeşitli otlar konulan zeytinyağının dokusu zamanla değişeceğinden biberiyeli zeytinyağı kısa sürede tüketilmelidir. Yapımı kolay olduğundan bittikçe kolayca yeniden yapabilirsiniz.

Bu tarifte 300 ml. cam şişe kullanılmıştır. Siz de kullandığınız şişenin boyutuna göre malzemelerin ölçüsünü değiştirebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu