Bici Bici Muhallebisi Nasıl Yapılır?

Bici bici muhallebisi, Adana iline özgü bir yaz tatlısıdır. Halk arasında kısaca bici olarak adlandırılan tatlı; rendelenmiş buz, pudra şekeri, pişmiş nişasta ve şerbetten yapılır.

Önceleri Adana’da bilinen bici bici, zamanla çevre illere de yayılmıştır. İlk zamanlar sadece seyyar satıcılar tarafından satılmakta olan bici bici, artık restoran ve kafelerde de sunulmaktadır.

Kullanılan malzemeler

Bici: Tatlının katı kısmıdır. Su ve nişasta kaynatılarak kalın bir muhallebi şeklinde getirilen karışım bir tepsiye konularak soğutulur.

Rendelenmiş buz: Büyük buz kalıbının içinde bulunan buz, özel bir araç yardımıyla rendelenir.

Tat veren sıvılar: Bici bici kızılcık şerbeti, gül suyu meyan kökünden yapılan şurup gibi sıvılar ile tatlandırılır.

Şeker: Çoğunlukla pudra şekeri kullanılmakla birlikte, havanda dövülmüş toz şeker de kullanıldığı olur.

Bici Bici Tarifi

Gül Şerbetli Bici Bici

Muhallebinin hazırlanışı (Bici)

  • 1 su bardağı buğday nişastası
  • 6 su bardağı Su

Buğday nişastasını bir kabın için koyun ve  ve üzerine 5 su bardağı su ilave edin. Nişasta eriyinceye kadar karıştırın. Nişasta eridikten sonra ocağı kısık ateşte açın ve 1 su bardağı su daha ilave ederek malzemeyi karıştırmaya devam edin. Karışım saydamlaştıktan sonra malzemeyi kare bir kaba alın. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra buzdolabına alın ve 4 saat bekletin.

Gül şerbetinin hazırlanışı

  • 200 gr gül yaprağı
  • 1 Lt su
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Ayıkladığınız ve yıkadığınız gül yapraklarını arım saat limon suyunda bekletin. Su ve şekeri tencereye koyun, şeker eriyinceye kadar kaynatın. Limon suyu ile birlikte gül yapraklarını tencereye ilave edin. 24 saat bekletin. Ardından gül yapraklarını süzün.

Bici Bici Nasıl Yapılır

Diğer malzemeler

  • Pudra şekeri
  • Buz

Hazırlama ve sunum

Bir kase içerisine küp küp doğranmış bici konur. Bicinin üzerine hazneli kürekle kazınan rendelenmiş buz ilave edilir. Buzun üzerine şerbet dökülür. Son olarak da şerbet serpilir. Buz, şerbet ve şeker nedeniyle akarak dipte şerbet kıvamına gelir.

Birbirinden farklı sunum şekilleri tercih edilebilir. Bicinin üzerine buz ilave edildikten sonra buzun kenarlara doğru açılmasıyla bir çukur oluşturulur. Şeker ve şerbet bu çukura da konulabilir.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu