Bilgi’de Çağdaş Mimarlık Trendleri İncelendi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Architectural Association işbirliği ile AA İstanbul Visiting School’a ev sahipliği yaptı.

Çağdaş mimarlık gündemine dair çalışmaların ve Architectural Association’ın yenilikçi öğrenme modelinin incelendiği programda, AA İstanbul Visiting School katılımcılarının enstelasyonu BİLGİ Mimarlık Fakültesi’nde sergilendi.

Katılımcıların, tasarım sürecindeki fiziksel modellerle analog ve dijital düşünme yöntemlerini incelediği programda, bugün kullanılan çağdaş tasarım tekniklerinin, eş-zamanlı tasarım simülasyonlarına doğru gelişimi masaya yatırıldı.

AA İstanbul Visiting School kapsamında 10 gün boyunca İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, öğrenci çalışmaları, atölyeler ve açık konferanslar düzenlendi. Doğada gözlemlenen oluşum süreçlerini tasarım verisi olarak değerlendiren programda, doğal oluşumların çeşitli mimari simülasyon platformlarındaki tasarım ve analiz evrelerine odaklanıldı.

AA İstanbul Visiting School Enstelasyonu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin giriş duvarında sergilenmek üzere 9 metreye 3 metre boyutlarında enstalasyon hazırlandı. Dış hava koşullarına dayanıklı PVC malzemesinin vakum formlama yöntemi ile deforme edilmesine dayanan tasarım sürecinde, malzemenin farklı ısı ve vakumlama değerlerine göre geçirdiği değişikler analiz edildi. Daha sonra dijital ortamda yaratılan form alternatifleri için temel oluşturan bu bilgiler son ürünün geliştirilmesinde, doku, ışık, gölge, renk, geçirgenlik gibi unsurlar da temel tasarım parametreleri olarak belirlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu