Bir kış bitkisi çobanpüskülü

Çobanpüskülü, aquifoliaceae ailesindendir ve 400 kadar türü bulunur.

Soğuk iklimleri seven çobanpüskülünün hem kısa boylu, hem de uzun boylu türleri vardır. Kimi türlerinde dikenli yapraklar, kimilerinde ise parlak kırmızı meyveler dikkat çeker. Kış aylarında eksi 15 santigrat dereceye kadar dayanan bir bitkidir. Yine de aşırı soğuklarda, bitkinin üzerinin bir naylon ile örtülerek korunması önerilir.

Çobanpüskülünün geçirgen ve nemli toprakta yetiştirilmesi tavsiye edilir. Güneşi seven bu bitki, 3-20 metre arası boylanabilir. Bitkinin gövde kavuğu gençken yeşil olur, ilerleyen yaşlarda ise griye döner. Çobanpüskülünün yaprakları sararmamakla birlikte, dört mevsim yeşildir. Derimsi ve parlak olan bu yapraklar, çit ağacı olarak kullanıldığında, şık bir görünüm oluşturacağından tavsiye edilir.

Çobanpüskülünün beyaz çiçekleri mayısta salkımlar halinde çoğalır. Aralık sonunda ise, küçük, parlak ve kırmızı renkli meyveleri olgunlaşır.

Çobanpüskülü bahçenin ışık alan bir bölümüne, doğrudan fidesinin dikilmesi ile yetiştirilebilir. Bunun için, dikim alanında bir çukur açılarak, dikim yapılır. Dikimden sonra sulamanın ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca, bu bitkinin erkek ve dişi organları genellikle ayrı bitkiler üzerindedir. Bu nedenle, güzel kırmızı meyveler elde etmek için, bahçede en azından bir tane erkek bitki bulundurulması önerilir.

Siz de, bu bilgiler ışığında bahçenizde bu güzel kırmızı meyveli kış bitkisini yetiştirerek, dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz.
Devamını okumak için: https://evhayat.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu