Bitki atıklarınızı geri dönüştürün

Bahçenizde bulunan yabani otlar, düşen yapraklar, biçilmiş çimler, ağaç budamalarında ortaya çıkan atıklar, kurumuş bitkiler ve dalları bahçenizdeki atıkları oluştururlar.

Bu atıkları geri dönüşümde kullanarak bahçenize ve kesenize katkı da bulunabilirsiniz. Atık bitkilerinizle yeniden gübre elde edebilirsiniz.

Neleri atık olarak ayırabilirsiniz?

Yabani otlar: Bahçenizde kendiliğinden biten yabani otlar, geri dönüşüm için kullanacağınız bitkilerin başında geliyor. Çiçeklenmemiş yabani otları köklerinden keserek kompost için ayırabilirsiniz.

Çiçekler: Çiçeklerinizin hastalıklı kısımları dışında kalan, kopartılmış, kesilmiş yaprakları, budanan ya da odunlaşmamış, körpe dalları geri dönüşüm için kullanabilirsiniz. Çiçeklerinizin solmuş, kuru yapraklarını hayvan gübresiyle birleştirerek kaliteli bir gübre elde edebilirsiniz.

Çimler: Diğer atıklarla birlikte geri dönüşüm için kullanılabilirler.

Atıklarınızı nasıl gübreye çevirebilirsiniz?

Bahçenizdeki atıkları gübre haline getirebilmek için iki farklı yol deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki sıcaktan yararlanmak olacaktır.

Sıcak: Bahçenizden topladığınız atıkları plastik bir kova içine yerleştirin. İçindeki bitkilerin hava alması için kovaya birkaç delik açın ve kovayı ters çevirerek güneş alan bir yere koyun. Sıcak çürümeyi hızlandıracaktır. Atıklarınız bir sene içinde koyu renkli bir gübre halini alacaktır.

Su: Atıklarınızı gübreye çevirmenin bir diğer yolu ise sudur. Topladığınız atık bitkilerinizi su dolu bir kovaya yerleştirin. Atıklar bu kova içinde havasız kalacağı için gübre oluşum aşaması daha kısa sürecektir. Koyu bir sıvıya dönüşecek olan gübrenizi istediğiniz bitkide kullanabilirsiniz.

Kompost: Bahçe atıklarının geri dönüşümüyle elde edilen gübreye denir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu