Bitkiler İçin Gerekli Olan Besin Maddeleri

Bitkiler sağlıklı gelişim için çeşitli besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Fosfor, azot ve potasyum bitkilerin ihtiyaç duyduğu başlıca bitki besin maddeleridir.

Bitkiler besin maddesine gübre adı verilir. Gübrelemede dikkat edilmesi gereken ilk unsur bitkinin türüne uygun gübre verilmesidir. Az ya da çok gübre vermek bitkiyi olumsuz etkiler.

Bitkiler için azotlu gübreleme ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Azot bakımından yetersiz kalan bir bitkinin, büyüme hızı yavaşlar ve bitki küçük kalır.  Azot fazlalığa da çiçeklenmeyi geciktiren bir nedendir. Azotlu gübreleme, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri arasında yapılmalıdır.

Fosfor, bitkinin kök gelişimini düzenler. Fosfor bakımından yetersiz kalan bir bitkinin çiçek, meyve ve tohumları zarar görür.  Fazla miktarda fosforlu gübre, demir ve çinko gibi elementlerin yok olmasına sebep olur.

Ürününün kalitesini arttıran potasyum, yaprakların buruşmasını, dökülmesini ve kurumasını engeller. Potasyum, su dengesini düzenler. Potasyum açısından yetersiz kalan bitkinin, susuzluğa karşı direnci düşer.

Saksı bitkisi

Azot Eksiliği ve Fazlalığı

Azot bakımından yetersiz kalan bir bitkinin, büyüme hızı yavaşlar ve bitki küçük kalır. Bunun dışında, yaprakları zamanından önce dökülür ve kökleri zayıflar. Bu problemi yaşayan bitkinin yaprakları soluk bir renkte olur. Bitkinin yaprakları, yaşlı yapraklardan başlayarak kısa bir zaman dilimi içerisinde sararır. Azot fazlalığı, çiçeklenmeyi geciktiren bir nedendir. Bu durumda bitkinin genel görüntüsü iyi olur, ancak alınacak ürün miktarı azalır.

Fosfor Eksikliği ve Fazlalığı

Fosfor bakımından yetersiz kalan bir bitkinin çiçek, meyve ve tohumları zarar görür. Büyüme geriliği baş gösterir, meyvenin kalitesi düşer ve çiçeklenme azalır. Bünyesinde yeterli miktarda fosfor bulunmayan bir bitkinin yaprakları, olması gerekenden daha koyudur. Bu belirti, öncelikle yaşlı yapraklarda görülür. Fazla miktarda fosforlu gübre, demir ve çinko gibi elementlerin yok olmasına sebebiyet verir. Dolayısıyla bitki, bu elementler bakımından zayıf kalacak ve ortaya başka problemler çıkacaktır.

Potasyum Eksikliği ve Fazlalığı

Potasyum, su dengesini düzenlediği için bu besin kaynağınca yetersiz kalan bitkinin, susuzluğa karşı direnci düşer. Bitkinin büyümesi yavaşlar. Potasyum eksikliği, ilk belirtilerini yaprak uçlarında verir. Bu uçlar sararır ve zaman içerisinde de kahverengi bir hal alır. Bir süre sonra kuruyan yaprak, yavaş yavaş dökülmeye başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu