Bitkilerde ”Çökerten” hastalığı

Bitkileriniz de bazen, bazı nedenlerden dolayı hastalanır. Çökerten, birkaç mantar türünün fide köklerine ve bitkilerin tohumlarına zarar vermesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Biber, patlıcan, domates gibi sebze fideleri, meyveler ve pamuk gibi endüstri bitkileri bu hastalığa yakalanabilirler.

Çökerten hastalığının nedenleri

Çökerten hastalığının topraktan kaynaklanan bir sürü nedeni olabilir. Hastalık etmenleri toprak ve topraktaki bitki atıklarında değişik şekillerde ortaya çıkar. Ayrıca kararma ve yumuşaklıktan dolayı bitkilerin tohumlarına mantar bulaşabilir. Bitkinizin fideleri ortaya çıkmadan önce ölürse, ya da fide çıkar ama zayıf gelişirse bitkiniz çökerten hastalığına yakalanmış olabilir.

Bitkilerinizin çökerten hastalığına yakalanmaması için,

Çökerten hastalığına yakalanan fidenizin harç toprağını boşaltıp, temizleyip yeniden toprak hazırlayabilirsiniz. Fidelerinizi sık sık kontrol edip, hastalıklı fideleri ayırmalısınız. Fidelerinizi sürekli sulamamalısınız. Toprağı mümkün oldukça havalandırmalısınız. Fidelerinizi bol güneş alan ve rüzgarlı, soğuk yerlerden uzak tutmalısınız.

Hangi bitkilerde görünür?

Çökertme hastalığı biber, patlıcan, domates, marul ve diğer sebze fidelerinde, pamuk ve diğer endüstri bitkilerinde ve çeşitli çiçek fidelerinde meydana gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu