Bitkilerde Küllenme Hastalığının Çözümü

Çiçekler çeşitli sebeplerden dolayı hastalanır. Çiçeklerde küllenme çeşitli çiçek hastalıklarından bir tanesidir.  

Bitkilerin üzerinde öbek öbek pudra görünümünde lekeler görürseniz ve çürümeye başlamışlarsa bitkilerinizde küllenme hastalığı var demektir. Genelde lale, aslanağazı, hanımeli, kasımpatı, ortanca, meşe ve meyve ağaçları bu hastalığa yakalanır.

Çiçeklerde Küllenme Hastalığının Sebepleri

Bahçenizde bulunan çeşitli mantarlar bu hastalığa neden olabilir. Rutubet, güneşin yetersizliği ve bitkilerin sık aralıklarla dikilmesi bu hastalığın başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Küllenme hastalığına sadece bahçenizde yetiştirdiğiniz bitkiler değil, evinizde yetiştirdiğiniz menekşe, begonya gibi bitkilerde yakalanabiliyor. Yapraklar üzerinde biriken tozlar ve yapılan yanlış sulama evde yetiştirdiğiniz çiçeklerin küllenme hastalığına yakalanmasına neden oluyor.

kis-ortancasi-1

Küllenme Hastalığının Çözümü

Özellikle İstanbul gibi havası fazla nemli olan yerlerde yaz sıcaklarında, esintisiz günlerde ya da kuytu yerlerde ve gece boyunca ıslaklık olma durumunda çiçeklerde küllenme hastalığı görülebilir.

Küllenme hastalığı ile mücadele edebilmek için çiçeklerinizi sadece sabahları sulayabilirsiniz. Külleme hastalığına yatkın bitkilerin ve bu bitkilerin yakınındaki bitkilerin sabah ile öğle arasında yapraklarını, dallarını ıslatmadan sulayın. Yıkama vakti sabahleyin öğleye yakın bir saat olarak belirlemelisiniz. Böylece günün sıcaklığı sayesinde ıslaklığı çabuk kurur.

Bitkilerinizin tozlaşan dallarını ya da yapraklarını zaman kaybetmeden budayın. Çiçeğin dibinde biriken çürümüş yaprakları toplayın.

Hastalığa yakalanan bitkilerinizi, küllenme tedavisinde kullanılan spreylerle aşağıdan yukarı doğru spreyleyin. Mümkünse bitkilerinizin kök yüzeylerini ilaçlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu