Bahçe

Çiçeklerde Saksı Değişimi

Salon ve balkon bitkilerinizin saksı değişimini doğru yaparak, bitkilerinizin ömrünü uzatacaksınız. Çiçeklerde saksı değişimi nasıl yapılır?

Ev salon ve balkon bitkileri için farkı saksılar kullanılabilir. Genellikle maliyetinin düşük olması amacıyla plastik saksı ve kutularda satılan bitkiler, toprak, porselen, cam ve tahta gibi farklı saksı çeşitlerinde de yetiştirilebilir.

Salon ve balkon bitkilerini dikeceğimiz saksıların çağı 3 cm. ile 30 cm. arasında değişkenlik gösterir. Saksı derinlikleri de aynı ölçülderde olur. Bitkiler boyutlarına uygun saksılara dikilir.

Bitkiler için kullanılacak toprağın bahçeden alınan toprak olması sakıncalıdır. Bahçe toprağında bulunması muhtemel tüm zararlı böcek, bakteri ve kimyasal atıkları da saksımızın içine almış oluruz. Doğru işlem, iyi nitelikli saksı toprağı satın almak ya da daha güç bir uygulama olsa da, bitkinin ihtiyaç duyduğu malzemeleri temin ederek kendi toprağımızı kendimizin hazırlamasıdır.

Bitki kökleri saksı toprağında sınırlı bir alanda bulundukları için, rahatça yayılamazlar. Sağlıklı bir bitkinin kökleri kısa zamanda saksısını doldurur. Bitkinin kökleri saksıyı doldurmuş ve yayılacak aran arıyorsa, bunu saksının altındaki deliği ya da bazen saksı toprağının yüzeyini kontrol ederek anlayabilirsiniz. Eğer bitkinin kökleri gözüküyorsa, saksısını değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Saksı değişimi tercihen ilkbaharda yapılmalıdır. Eğer çok gerekliyse, bitki dinlenme dönemine geçmeden yapılır. Salon ve balkon bitkilerinin saksılarını değiştirirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Bitkinin saksısı daima bir boy büyük saksı ile değiştirilir.
  • Yeni saksı önce su dolu büyük bir kabın içine koyularak, ıslatılır.
  • Saksısı değiştirilecek bitki, saksı değiştirme işlemi yapılmadan yaklaşık bir saat önce bolca sulanır. Böylece saksı değiştirme işlemi esnasında bitkinin toprağıyla kolayca çıkarılması sağlanmış olur.
  • Saksı değiştirilirken bitki tutulurken, eski saksısı ile birlikte başaşağı çevrilir. Eski saksıya sertçe vurmak suretiyle, bitkinin saksıdan kurtulması sağlanır. Dikenli bitkiler kalın kağıtlarla tutulmalıdır.
  • Saksıdan kurtulan bitki, kökünü saran toprağı ile yeni saksısına yerleştirilir. Bitkinin altın ve yanları bitkiye uygun iyi nitelikli toprakla beslenir ve saksıda sıkıştırılır.
  • Bitki yeni saksısında sulanır.

Hasta görünümlü bitkilerin saksısı değiştirilmemelidir.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir