Çiçek Coşturan Gübre

Çiçek gübresi, bitkinin beslenmesinde gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak için toprağa ilave edilen maddelerdir.

Çiçek gübresi, bitkilerin ek besinidir ve kullanımının doğru uygulanması durumunda bitkilere faydalıdır. Bahçenizdeki toprağı düzenler, örter ve dengeler. Bahçe toprağınız ve bitkileriniz için, çok önemli bir unsurdur.

Gübre Nasıl Kullanılmalıdır?

  • Toprağın kazılmasından sonra ekim yapılmadan önce gübreleme yapılmalıdır.
  • Gübre, toprağa ek besin sağlar ve bitkilerin daha sağlıklı gelişmesini destekler. Bitki toprağına uygulanır ve kökler tarafından besin emilimi sağlanır.
  • Çiçek gübresi de, organik ve inorganik olarak ikiye ayrılır. Organik gübre, tamamen doğal malzemelerden elde edilir ve doğaya zarar vermez.
  • Gübrenin fazla konulması bitkinin kökünü yanmasına sebep olur.
  • İdeal organik gübre; inek gübresi, odun külü ve kemik gibi organik maddelerin karışımından oluşur.
  • İnorganik gübreler, kimyasallarla karıştırılarak elde edilir, bitkiye faydalıdır, ancak fazla miktarlarda kullanıldığı zaman, hem bitkiye, hem de doğaya zarar verebilir.
  • Gübrenin toprağa doğru şekilde yayılması için, yeterli miktarda su verilmelidir.
  • Bitkinin gübreyi doğrudan alması için bazı gübreler sulandırılarak köklere konur.

Gübre Yapımı

Eğer gübreyi derli toplu tutmak istiyorsanız, bir kova kullanın. Gübre miktarına göre, kovanın büyüklüğüne karar verin. Kova kullanmak istemiyorsanız, bahçenizde bir metre derinliğinde bir çukur kazarak gübreyi orada da hazırlayabilirsiniz.

Kazdığınız çukurun büyüklüğünü, bahçenin büyüklüğüne ve gübre miktarına göre ayarlayın. Çukurun içini katmanlar halinde, kuru yaprak, çim parçaları, kırık dallar ve bahçenizdeki diğer atıklarla doldurun.

Gübrenin oluşum hızını arttırmak için, her katmanın arasına su ekleyin. Ayrıca yine süreci hızlandırmak için, her katmanın arasına bir miktar da toprak ekleyin.

Bahçenizde ve balkonunuzda yetiştirdiğiniz çiçekler için yumurta kabuklarını doğal kalsiyum takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını blenderdan geçirerek gübrenin içine katabilirsiniz.

Gübre yapımında hayvani atıklar kullanmayın. Gübreniz altı hafta içinde hazır olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu