Bitkileri Soğuktan Koruma Yolları

Soğuk havalar bahçeniz için olumsuz bir durum oluşturur. Soğuk havalarda bahçenizi canlı tutmak ve gelecek ekim dönemine hazırlanmak için çeşitli hazırlıklar yapabilirsiniz.

Kış gelirken bitkilerinizi ılık bir seraya veya evinizin serince bir odasına taşıyın. Ara sıra sulayın.

Hassas saksıları sarın. Bazı saksılar, özellikle de dekoratif olanlar, kışın soğuğuna dayanamazlar. Bu yüzden, dışarıda kalacak saksıları çift kat çuval bezi ile sarabilirsiniz. Bezi sıkıca ayarlayın ve saksının altı ile üstünden güçlü iplerle bağlayın.

Cılız bitkileri ılık tutmaya özen gösterin. Dondurucu hava gelmeden, saksıları baraka gibi korunaklı bir yere taşıyın. Böylece bitkiler güçlü rüzgarlardan da korunmuş olur. Daha sıcak tutmak için, bitkilerinizin çevresine, saksı ile beraber bitkinin gövdesini de saracak şekilde yünlü post sarın.

Öncelikle bahçenizdeki bitkilerin sıcaklık isteğini ve en az hangi sıcaklığa kadar dayanabildiklerini bilmeniz gerekir.

Cılız ve yeni yeşil yaprakları olan fideler sıcaklık 0–1°C ‘leri gördüğünde ölmeye başlar. Tropikal bitkiler diğer bitkilere nazaran daha hassastırlar. Diğer bitki türleri -7°C  kadar daha düşük sıcaklıklara dayanıklıdır.

Dondan Çiçekleri Koruma

Balkonunuzdaki bitkileri soğuk havada tutmamak bir çözüm olabilir. Saksıların yerini değiştirebilirsiniz. Bahçedeki bitkileriniz için veranda çözüm olabilir.

Su ile doldurduğunuz plastik şişeleri, kovaları gün boyunca güneşte bekletin ve akşamları bitkilerinizin yanına koyun, suyun sıcaklığı, sıcaklık düşüşünü biraz engelleyecektir. Bitkilerinizin donmasını engellemek için vantilatör ile hava akışını sağlayabilirsiniz.

Bitkilerinizin üzerini çeşitli araçlarla örtebilirsiniz. Havalar kararmadan örterek ılık havayı içeride tutabilirsiniz. Fakat bu örtüler bitki ile temas etmemelidir. Güneşin doğuşuyla birlikte örtüleri kaldırmanız gerekir.

Bahçenizi ampullerle aydınlatabilirsiniz. Ampuller etrafına ısı yaymaktadır. Bu korumanın sağlanabilmesi için ampuller bitkilere yakın konumlandırılmalı, uzaklık 60 cm kadar olmalıdır.

2 litrelik kapaklı sert plastik şişelerin ya da bidonların tabanlarını keserek ve şişe kapaklarını çıkararak fidelerin üzerine yerleştirebilirsiniz. Bu şişe kapakları bitki koruma camı gibi bitkiyi korur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu