Bitkileri sularken

Salon ve balkon bitkilerinin su ihtiyacını karşılarken uygulayacağınız yöntemler ömürlerini uzatacaktır.

Bitkilerin su ihtiyacı en temel ihtiyaçlarındandır. Bitkilere su vermenin farklı yöntemleri vardır. Bunların tamamı uygulanarak, bitkilerin sağlıkla büyümelerine yardımcı olmuş oluruz.

Su püskürtme: Bazı bitkiler sulamanın yanında, su püskürtülmesine de ihtiyaç duyar. Su püskürtme özellikle nemli hava tercih eden bitkiler için kullanılan bir yöntem olup, sıcak ve kurak havalarda suyu çok ince damlacıklar halinde püskürten pompalar ile gerçekleştirilir. Su püskürtme sadece bitkilerin yapraklarına yapılmalıdır. Eğer btikinin çiçek ve goncalarına su püskürtülürse, zarar görebilir.Su püskürtme ideal olarak geceleri bitkilerin yaprakları kuruyken uygulanmalıdır.

Yaprakların silinmesi: Özellikle iri yapraklı bitkilerin yaprakları sıcak ve kurak havalarda ıslak bez veya sünger ile silinmelidir. Bu şekilde hem ortamın nem oranı artmış olur, hem de yaprakların üzerinde zaman içinde biriken toz tanecikleri temizlenmiş olur.

Sulama: Salon bitkilerinin toprağına su verirken suyun ne zaman, ne ölçüde ve nasıl verileceğini bilmek gerekir. Bitkilerin suya ihtiyacı olup olmadığını anlamanın yolları; saksı toprağının kuruması, dal ve gövdelerin sarkması ve kendini bırakması, saksıya vurulduğunda tok ses çıkarmasıdır.

  • Bitkilere su ancak sabah erken saatlerde ya da akşamları verilmeli, direk güneş altında kesinlikle su verilmemelidir.
  • Bitkilere su az veya çok değill, orta kararda, toprağın ihityacı olduğu oranda verilmelidir.
  • Su verirken suyu direk bitkinin üzerine dökmek zarar verebileceği için, suyu saksıda bitkiden uzak bir köşeden azar azar vermek gerekir.
  • Kullanılan suyun ortalama 16-18 santigrat derece ısıda olması idealdir. Çok sıcak ya da çok soğuk su bitkilere zara verebilir.
  • Bitkilere verilecek suyu bir gün bekletmek gerekir. Böylece su ısısının oda sıcaklığında olması ve klor seviyesinin azalması sağlanır.
  • Bitkilerin çiçeklenme döneminde daha fazla sulanması, dinlenme döneminde ise daha az sulanması gerekir.
  • Tüm bunlara dikkat ederek, bitkilerinizin uzun süre sağlıklı kalmalarını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu