Bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri

Bitkiler, gelişimlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için belli başlı besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Bu besin maddelerinin başında azot, fosfor ve potasyum gelir. Magnezyum, kalsiyum, kükürt, demir, çinko ve bakır ise yardımcı elementleri oluşturur.

Bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin maddelerine, kısaca “gübre” adı verilir. Bitkiye, türüne uygun miktarda besin maddesi takviyesi yapmak, gübrelemede dikkat edilmesi gereken ilk unsurdur. Verilen az besin maddesi, bitki gelişimine olumlu yönde etki etmeyeceği gibi, fazlası da zarar verir.

Azot

Toprağı oluşturan materyalde bulunan azot miktarı, oldukça düşüktür. Oysa bitki, yeni hücre oluşumu ile sürgün ve yaprak gelişimini sağlayan, azota ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bitkiler için azotlu gübreleme ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Azot yetersizliği

Azot bakımından yetersiz kalan bir bitkinin, büyüme hızı yavaşlar ve bitki küçük kalır. Bunun dışında, yaprakları zamanından önce dökülür ve kökleri zayıflar. Bu problemi yaşayan bitkinin yaprakları soluk bir renkte olur. Bitkinin yaprakları, yaşlı yapraklardan başlayarak kısa bir zaman dilimi içerisinde sararır.

Azot fazlalılığı

Azot fazlalığı, çiçeklenmeyi geciktiren bir nedendir. Bu durumda bitkinin genel görüntüsü iyi olur, ancak alınacak ürün miktarı azalır.

Ne zaman kullanılmalıdır?

Azotlu gübreleme, bitkilerin gelişme dönemi olan ilkbahar ve sonbahar mevsimleri arasında yapılmalıdır.

bitki-ve-besin-kaynaklariFosfor

Bitkilerde enerji aktarımı yapan fosfor, besin maddeleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Fosfor, bitkinin kök gelişimini düzenler. Aynı zamanda, çiçeklerin uzun süre devam etmesini, renk pigmentinin oluşumunu sağlar.

Fosfor yetersizliği

Fosfor bakımından yetersiz kalan bir bitkinin çiçek, meyve ve tohumları zarar görür. Büyüme geriliği baş gösterir, meyvenin kalitesi düşer ve çiçeklenme azalır. Bünyesinde yeterli miktarda fosfor bulunmayan bir bitkinin yaprakları, olması gerekenden daha koyudur. Bu belirti, öncelikle yaşlı yapraklarda görülür.

Fosfor fazlalığı

Fazla miktarda fosforlu gübre, demir ve çinko gibi elementlerin yok olmasına sebebiyet verir. Dolayısıyla bitki, bu elementler bakımından zayıf kalacak ve ortaya başka problemler çıkacaktır.

Ne zaman verilmelidir?

Fosforlu gübrelemenin, çiçekli bitkilerde çiçeklenme zamanı başladığında yapılmasında fayda vardır.

Potasyum

Besin maddeleri arasında yer alan en önemli elementlerden sonuncusu, potasyumdur. Ürününün kalitesini arttıran potasyum, yaprakların buruşmasını, dökülmesini ve kurumasını engeller. Meyvenin renk ve tadını olumlu yönde etkilerken; su dengesini düzenler. Bitkinin hastalıklara karşı dayanıklılığını arttır.

Potasyum eksikliği

Potasyum, su dengesini düzenlediği için bu besin kaynağınca yetersiz kalan bitkinin, susuzluğa karşı direnci düşer. Bitkinin büyümesi yavaşlar. Potasyum eksikliği, ilk belirtilerini yaprak uçlarında verir. Bu uçlar sararır ve zaman içerisinde de kahverengi bir hal alır. Bir süre sonra kuruyan yaprak, yavaş yavaş dökülmeye başlar.

Ne zaman verilmelidir?

Bitki vejetasyonunun (tohumdan gelişen bir bitkinin, tekrar tohum vermesine kadar geçen dönemdir) sonuna gelindiği dönemde kullanılmalıdır.

Bitkilerin gelişimi, bu besin maddeleriyle desteklendiği sürece daha sağlıklı gerçekleşecektir. Ancak, besin maddelerinin miktarı ve verilmesi gereken dönemlere dikkat etmekte fayda vardır. Aksi halde, sağlıklı olması istenilen bir bitki kısa zaman içerisinde ölebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu