Böcekleri Evinizden Uzak Tutun

Böcekler evler için büyük bir sorundur. Mevsim değişimlerinde bu sorunla sıklıkla karşılaşırız. Böceklerin evinize giriş noktalarını engelleyerek, böceklerden korunabilirsiniz.

Günlük hayatta karşılaşılan bazı detaylar gözden kaçabiliyor. Uzun vakit geçirilen ve içerisinde kendinizi en rahat hissettiğiniz yer olan evinizi  bazı davetsiz misafirlerle paylaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu durumu fark etmeniz zaman alabilir ya da bu çok hızlı gerçekleşebilir. Ama çok geç olmadan yapılan düzenli ilaçlama uygulamaları bunun önüne geçecektir. İşinizi şansa bırakmak yerine evinizde önlemler almalısınız.

Havaların ısınmasıyla birlikte haşereler de ortaya çıkmaya başladı. Haşereler özellikle mutfaklarda sağlık açısından sorun oluşturmaktadır. Temizliğe özen gösterip gerekli önlemleri alarak haşereleri mutfağınızdan uzak tutabilirsiniz.

Haşereler asla durmazlar; sürekli gıda, su  ve yaşayabilecekleri kuytu köşeler ararlar ve çok geçmeden yerleşip oldukça hızlı bir şekilde çoğalırlar. Belirli bir süreden sonra ise artık onları daha çok görmeye başlarsınız.  Zamanla sizden korkmamaya da başlarlar. Gerekli önlemler alınmadığı taktirde özellikle suyun ve gıdanın bol bulunduğu mutfağınızda, sonrasında banyonuzdaki süzgeçlerde, kapı pervazlarında, süpürgeliklerinizde yayılarak yuva yapmaya devam ederler. Durum artık baş edilmez bir hal alır.

Haşereleri Evinizden Uzak Tutun

Özellikle yaz aylarında mutfağınızı saran karıncaları uzaklaştırmak için, kuru defne yapraklarını ufalayıp, karıncaların bulunduğu yerlere serpebilirsiniz. Daha kolay bir yöntem olarak, küflenmiş limon kokusu da karıncaları uzaklaştıracaktır.

Mutfak dolaplarında dolaşan hamam böceği ve karınca gibi haşaratı yok etmek içinse, haşaratın dolaştığı yerlere terebentin sürmek kesin çözüm olacaktır. Büyük bir portakalın üzerine kabuğu görünmeyecek kadar sık biçimde karanfil batırın ve karanfilli portakalı dolabınızın bir köşesine koyun. Güveler için etkili olurken, dolabınızda hoş bir koku bırakacaktır.

Özellikle yaz aylarında mutfağınıza musallat olan karıncalar rahatsız edicidir. Karıncaları mutfağınızdan uzaklaştırmanın en pratik yolu; kuru defne yapraklarını ufalamak ve bunları karıncaların olduğu yerlere serpmektir.

Karıncaları mutfağınızdan uzaklaştırmak için küflenmiş limon kokusu ve kahve telvisi de işinize yarayacaktır. Mutfak dolaplarında karşınıza çıkan hamam böceği, karınca gibi haşaratlardan dolap içlerine terebentin sürerek kurtulabilirsiniz.

Mutfakta en çok rastlanan haşere karıncalardır. Pencerelerin açık kalması, karıncaların içeri girmesine neden olur. Tezgahı temiz tutup, düzenli olarak dezenfekte edin. Özellikle şekerli gıdaların artıklarını tam olarak temizlediğinizden emin olun.

Yatak odası, en fazla giyim eşyasının bulunduğu oda olduğu için, güve problemi daha sık yaşanabilir. Bunu engellemek için, giysileri fırçalayın, katlamak yerine asarak muhafaza edin ve sık sık güneşli ortamda havalandırın.

Banyolar evin en nemli yerleridir. Her türlü haşere için mutfaktan sonra en çekici mekandır. Haşereleri engellemek için, düzenli olarak havalandırın. Banyoyu uygun deterjanlarla temizleyin ve yüzeydeki tesisat bileşenlerini kontrol edin. Lavabo giderlerini sürekli açık tutmak üzere temizleyiciler kullanın. Belli zamanlarda, alt gider takımını tamamen söküp, çamaşır suyuyla dezenfekte edin.

Mutfakta en çok rastlanan haşere karıncalardır. Pencerelerin açık kalması, karıncaların içeri girmesine neden olur. Tezgahı temiz tutup, düzenli olarak dezenfekte edin. Özellikle şekerli gıdaların artıklarını tam olarak temizlediğinizden emin olun.

 • Zeminlerde ve ortalıkta gıda artığı, kırıntı bırakmamalısınız. Temizlik sürekli olacak şekilde günlük, haftalık, aylık olarak yapılmalıdır.
 • Süpürgelik, kapı pervazı, fayans boşluğu gibi yerlerde haşerelerin yuva yapabilecekleri boşluklar varsa kapatılmalıdır. Unutmayın ki yuva yapılabilecek boşluk yok ise barınmaları mümkün olamaz.
 • Evcil hayvan besliyorsanız bakımlarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Böylece pire sorununun önüne geçebilirsiniz.
 • Yeni taşınıyorsanız taşınmadan önce mutlaka evi ilaçlatın. Mekandaki sorun çözülmeden yerleşirseniz eşyalarınızla da sorun yaşayabilirsiniz.
 • Binanızın ortak alanlarında düzenli ilaçlama yaptırmalısınız. Bunu sağlayamıyorsanız dış kapı altınızın yalıtımına çok önem vermelisiniz. Herhangi bir geçişi engellemek bu şekilde mümkün olabilir.
 • Beyaz eşyanız bozuldu, tamire gönderdiniz ve geldi. Mutlaka geldikten sonra motor kısmına jel uygulama yaptırın.
 • Pencerelerinize sineklik taktırın. Sinek ve sivrisinek başta olmak üzere bahçenizden gelebilecek tüm haşere istilalarının önüne bu şekilde geçmiş olursunuz.
 • Evinizin bir köşesinde asla yığın şeklinde eşya bırakmayın. Unutmayın, akrepler odun yığınlarını sever.
 • Evinizi yılda en az iki kez Sağlık Bakanlığı izinli profesyonel bir firmaya ilaçlatın. Nisan ve Eylül başı önerilir.

Böceklerden Korunmak İçin Yapmanız Gerekenler

 • Bahçeli bir eviniz varsa, işiniz biraz daha zor olacaktır. Bahçenizde binlerce böcek barınmakta, onlardan korunmak için kuş besleyebilirsiniz. Kuşlar böceklerle beslendiğinden bu yöntem onlardan korunmanıza yardımcı olacaktır.
 • Evinizin döşemesini temiz tutmalısınız. Eğer döşemeniz temiz değilse bu, böceklerin oralarda barınması için bir sebep olacaktır. Döşemenizde boşluklar olmamasına da dikkat etmelisiniz. Böcekler bu boşluklardan girebiliri. Boşlukları köpük ya da ziftle doldurabilirsiniz.
 • Evdeki ve bahçenizdeki çöplerin de böcekler için çekici olduğunu unutmayın. Çöplerinizi mümkün olduğunca sık boşaltın. Çöp sepetinizi de temiz tutmalısınız.
 • Eğer evinizi dağınıksa, yemekler odanızda ve mutfakta uzun süre bekliyorsa böcekler de oralarda olacaktır. Evinizi temiz ve düzenli tutmalısınız. Bulaşıkları düzenli olarak yıkamalısınız.
 • Evcil hayvanınız varsa, onun yiyeceklerini de temiz ve kapalı bir alanda muhafaza etmelisiniz.
 • Böcekler çatınızdaki, kapı ve pencerelerinizdeki deliklerden girebilir. Bu delikleri kapatmalısınız.
 • Böcekler borulardan, tesisat kablolarından ya da kapı tokmaklarından da girebilirler. Bu deliklerin de böceklerin giremeyeceği şekilde kapalı olduğundan emin olmalısınız.
 • Kapılarda ya da duvarlarda çatlaklar varsa böcekler buralarda barınabilir ve buralardan evinize girebilir. Çatlakları onarmalısınız.
 • Avlunuzun, terasınızın temizliğine özen gösterin. Böcekler bu alanları severler. Biriken suları, bitki parçalarını, döküntüleri temizlemelisiniz. Böcekler önce avlunuza ve terasınıza sonra da evinize girecektir.
 • Kapı ve pencerelerinize sineklik yerleştirerek böcekleri evinizden uzak tutabilirsiniz.
 • Kapılar sadece sizin için değil, böcekler için de giriş alanıdır. Kapınızı altına bir eşik yerleştirerek böceklerin girişini zorlaştırabilir, hatta engelleyebilirsiniz.

Evdeki Böceklerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Haşerelerden kurtulmak için kimyasal ürünleri tercih etmiyorsanız doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Hamam böceği, güve, karınca gibi haşerelerden kurtulmak için doğal ürünlerden yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra evde çeşitli önlemler almanız gerekir.

 • Duvarlardaki çatlakları kapatın.
 • Evdeki camlara tel takın.
 • Yiyecekleri açık halde ortada bırakmayın.
 • Çöpü düzenli şekilde boşaltın.

Karıncaları Uzaklaştırın

Yaban fesleğeni, adaçayı, nane, kekik, defne karıncaların uzaklaştırır. Bu bitkileri havanda dövün ve karıncaların giriş yoluna koyun.

Toz tarçın ve rendelenmiş limon kabuklarını da kullanabilirsiniz. Bu karışımı karıncaların giriş yoluna koyarak karıncaları evden uzak tutabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise kahve telvesidir. Kahve telvesinin keskin kokusu karıncaları evden uzak tutacaktır.

Güveleri Evinizden Uzak Tutun

Özellikle yünlü ve pamuklu giysiler kış aylarında kapalı kaldıkları yerde güve oluşumuna sebebiyet verir. Kışlık yün kıyafetleri dolaba kaldırmadan önce sıcak suyla (etiketinde yazan yıkama talimatına uyan sıcaklıkta) yıkayın. Yün giysileri naftalin, lavanta gibi bitki keseleriyle muhafaza edebilirsiniz.

Güvelerden kurtulmak için lavanta yağı kullanabilirsiniz. Temizlik suyunuza birkaç damla lavanta yağı dökerek güveleri evinizden uzak tutabilirsiniz.

Hamam Böceğini Evinizden Uzak Olsun

Hamam böcekleri için en etkili bitkiler dağ nanesi ve yaban fesleğendir. Bu bitkileri havanda döverek hamam böceklerinin geçiş yollarına koyabilirsiniz.

Doğal Böcek İlacı

 • 20 damla lavanta yağı
 • 4 yemek kaşığı vanilya özü
 • Fincanın 4/1’i kadarı limon suyu

Malzemeleri sprey kutusuna koyun. Biraz da ılık su ekleyin. Spreyi evin çeşitli yerlerine sıkarak eviniz haşerelerden temizleyebilirsiniz.

Gerekli önlemleri alıp temizliğe özen gösterirseniz böcekleri evinizde uzakta tutabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu