Bokashi Kompostu Atölyesi

Bokashi kompostu, yüzyıllardır Uzakdoğu ve Japonya’da uygulanan, günümüzde şehirlerde de kolaylıkla uygulanabilecek bir kompost yöntemi.

Sistem, anaerobik ortamda yaşayan, yararlı mikroorganizmaların çalışması ve organik atıkları fermente ederek dönüştürmesine dayalı bir nevi çöp turşusudur.

Kore dahil Uzak Doğu’da ve Japonya’da toprağı güçlendirmek için yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan bir yöntemdir. Orman toprağındaki yararlı doğal mikroorganizmalar toplanır, kültürü yapılarak çoğaltılır ve organik atıklar bu kültürle işlenir. Yararlı Doğal Mikroorganizmalar (YDM) aslında Simbiyotik, antioksidan mikroorganizmalar (SAM) topluluğudur. Esas olarak Laktik asit Bakterileri (LAB) ve Mor sülfürsüz fotosentetik bakterilerden oluşur. Saccharomyces cerevisiae gibi bazı yararlı maya mantarları da bu karışımda bulunur.

Bokashi kompostu yapmak için, laktobasilleri göreve çağırmak ya da , hazır Etkin Mikroorganizma çözeltisini kullanmak mümkün. Sonraki adımda ya kompost solucanları bu dönüşüm işlemine yardımcı oluyor ya da toprağa gömülüyor.

Şehirde her evde organik atıklar toprağa dönüştürmedikçe rahat uyuyamayacağız. Evşn içerisinde kolaylıkla kullanılabilecek bir kompost türü olduğu için, bu atölyeyi tasarladık. Atölye içerisindeki konu başlıklarımız:

 • Bokashi Nedir?
 • Etkin / Yararlı Mikroorganizmalar
 • Neden Bokashi kompostu?
 • Etkin / Yararlı Mikroorganizma üretimi
 • Bokashi Tozu hazırlanması
 • Bokashi Kovası yapımı
 • Bokashi Kovasının kullanımı
 • Bokashi kompostu
 • Bokashi serumu
 • Etkin / Yararlı Mikroorganizmadan türetilen diğer ürünler ve kullanım alanları
 • Zararlılara karşı önlem olarak Etkin / Yararlı Mikroorganizmalar
 • Etkin / Yararlı mikroorganizmalarla taze otlardan kompost çayı yapımı
 • Etkin / Yararlı mikroorganizmaların diğer kullanım alanları

Not: Bu kursun amacı akşam evinize döndüğünüzde kursta öğrenilenleri ilk organik mutfak atıklarınızı kullanarak uygulamaya başlayabilmenizdir.

Katılımcılarımızın kayıt yaptırdıktan sonra, bokashi kovaları için kendilerinin mi hazırlamak istediğini, satın mı almak istediğini, kurs başlamadan 1 hafta öncesine kadar bildirmeleri gerekir.

Boş ve temizlenmiş 2 adet 20L’lik peynir kovalarını kendisi getirenler uygulama sırasında yardımla kendi Bokashi kompostu kovalarını yapabileceklerdir. Kovaların bekleme süresi sırasında atıklarınızın boşa gitmemesi için 2 setle çalışılmasını önerilmekte. Bu sebeple, kovalarını atölye sırasında hazırlamak isteyenlerin, yanlarında 4 adet 20L lik kova getirmesi daha iyi olacaktır.

Neden boş ve temiz peynir kovası tercih ediliyor?

 1. Gıdaya uygun plastik kullanıldığı için
 2. Kapağı hiç hava kaçırmadan tam kapanabildiği için (bu çok önemli, bu sebeple temin ettiğiniz kovaların tam ve sıkı kapanıp kapanmadığını kontrol ediniz).
 3. 20 litre hacim kolayca kaldırılıp indirilmeye izin verir.
 4. Kovalar rahatça üst üste konularak daha az yer kaplar.

Düzenleyen ve Tasarlayan: İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan: Halka Sanat Projesi

Tarih: 15 Ekim 2017

Saat: 11.00 – 16.30

Kullanılacak boş peynir kovaları hariç tüm malzemeler kolektif tarafından temin edilecek olup, katılım katkı payı 200 TL ile 250 TL (KDV dahil) arasında gönlünüzden geçen bir miktar olacaktır. (200 TL nin üzerindeki rakam, burs fonuna aktarılacaktır.)

Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu