Temizlik

Boraks Temizlikte Nerelerde Kullanılır?

Oksijen, sodyum, su ve borun karışımından oluşan kimyasal bir madde olan boraks; deterjan güçlendirici olarak kullanılmaktadır.

Boraksın diğer adı sodyum borattır. Rengi beyazdır ve doğada toz ya da kristal halinde bulunur. Suda çözünebilir.  Boraks ev temizliğinde yardımcı madde olarak kullanılabilmektedir.

Boraks ev temizliğinde nasıl kullanılır?

Çamaşır Temizliğinde: 

Çamaşırlarınızı elde yıkıyorsanız deterjan ya da Arap sabunu ile birlikte boraks kullanabilirsiniz. Suya deterjan ya da Arap sabunu koyun. Üzerine de bir miktar boraks ekleyin. Çamaşırlarınız bu suda yıkayın. Çamaşır makinesinde yıkıyorsanız, deterjan gözüne bir ölçü boraks ekleyin.

Bulaşık Temizliğinde:

Bulaşık makinenizin deterjan gözüne 1 yemek kaşığı boraks, 1 su bardağı limon tozu ve 15 damla limon yağı karışımını koyun. Her yıkama öncesinde bu karışımı makinenize ekleyebilirsiniz.

Yer Temizliğinde:

Zeminlerin temizliğinde de borakstan faydalanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı boraks, bir bardak sirke ve 10 damla lavanta yağı karışımını kullanabilirsiniz.

Halı Temizliğinde:

Bir kapta 1 su bardağı boraks ve karbonatı karıştırın. Halınızın kirli bölgesine bu karışımı sürün ve 1 saat bekleyin. Böylece hem kiri temizlemiş olursunuz hem de kötü kokuyu engellersiniz.

Zeminlerden halıya, çamaşırlardan bulaşığa evi çeşitli yerlerinin temizliğinde boraks kullanabilirsiniz.

4 Comments

 1. misafir

  28 Aralık 2016 at 16:11

  Merhaba boraxı yün temizliğinde kullanabilir miyiz?

  • editor

   29 Aralık 2016 at 07:46

   Merhaba,

   Boraksı yün temizliğinde kullanabilirsiniz. Makinede yıkayacaksanız, makinenizin deterjan gözüne deterjana ek olarak bir fincan boraks ekleyebilirsiniz. Elde yıkayacaksanız da yine deterjana ilaveten 1 fincan boraks kullanabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

 2. Tuba

  6 Ocak 2017 at 07:00

  Boraksı mutfak dolabı silerken kullanabilirmiyiz

  • editor

   9 Ocak 2017 at 09:42

   Merhaba Tuba Hanım,

   İki tatlı kaşığı boraks ile 1 tatlı kaşığı arap sabununu 1 litre sıcak suyla karıştırınız. Bu karışımla mutfak dolaplarınızı silebilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.