Börek ve Pasta Fırında Nasıl Pişirilmelidir?

Yaptığınız börek ve pastaları fırında pişirirken fırının üst ve alt ısısının eşit olmasına dikkat etmelisiniz. Pasta ve börek pişirirken tepsinizi her zaman fırının orta gözünde pişirmeye özen göstermelisiniz.

Fırının orta gözüne yerleştirilen börek ya da pastanın üstü ve altı eşit derece de pişer. Tepsiyi fırının ortasına yerleştirildiğinde tepsinin altının ya da üstünün yanması, bir tarafının pişip, bir tarafının pişmemesi gibi sorunlarla karşılaşılmaz.

Börek ve pastanın kabarmasını istiyorsanız, tepsiyi fırına attıktan sonra fırının kapağını açmayın. Fırının kapağı açıldığı takdir de fırının içine soğuk hava girer. Bu da henüz kabarmaya yüz tutmuş olan hamurun sinmesine neden olur. Bu yüzden pişirdiğiniz hamurun büyüklüğüne göre tepsiyi fırına attıktan sonra, fırının kapağını sekiz ile 15 dakika arasında açmamanızı öneririz. Belirtilen süre dolduktan sonra dolduktan sonra pişen hamurun yanmasını önlemek amacıyla, çok sık olmamak şartıyla ara sıra fırının kapağı açılabilir.

Böreğinizin üstü önceden pişmiş ama altı hala pişmemişse, böreğin üstünün yanmasını önlemek amacıyla fırın için tasarlanmış yanmaz fırın kağıtlarını ıslatarak, böreğin üstüne koyabilirsiniz. Böylece böreğin altı pişmeye devam ederken, böreğin üstünün yanmasına engel olmuş olursunuz.

Böreğiniz üstü ya da altı pişerken yandıysa, biraz soğumasını bekledikten sonra börek ya da pastanın kararan yerlerini bıçak yardımıyla temizleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Mertebe ben parvane irandan çok güzel sayfanız var teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı, firinin alti ustu bilikde yanaja? Yada yalnız üstü. Cox teşekkür ediyorum

 2. Merheba ben parvane irandan çok güzel sayfanız var teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı, firinin alti ustu bilikde yanaja? Yada yalnız üstü. Cox teşekkür ediyorum

  1. Merhaba Pervane Hanım,

   Fırının içinde genelde üç bölme bulunur. Fırın tepsisini orta bölmeye koyun. Fırının altı da üstü de eşit oranda yanmalı. Kolaylıklar dileriz.

  1. Merhaba,

   Poğaça piştikten sonra üstünü nemli bir bezle örtün. Kolaylıklar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu