Börülce Nasıl Ayıklanır?

Anavatanı Hindistan ve Ortadoğu olan ve baklagiller ailesinden börülce, tek yıllık, otsu bir bitkidir. Börülce ayıklama zordur.

Börülce, görüntü olarak taze fasulyeyi benzer. Bir tarım bitkisi olarak bilinen taze börülce ve kuru taneleri, sebze olarak tüketilir ve aynı taze fasulye gibi yemeklerde ve salatalarda kullanılır.

Börülcenin içeriğinde demir, potasyum ve protein gibi besin kaynakları bulunur. Börülce lifli yapıda olması sebebiyle bağırsak hareketlerini hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır.

Börülcenin karın kısmına koyu renk bir halka bulunur. Bu halka, börülcenin baklagillerden ayrılmasını sağlar. Bu sebeple börülceye bazı yörelerde karnıkaralı denir.

Börülceni yeşil ve taze olarak tüketilen bir çeşidi vardır. Bunun yanı sıra kurutularak da tüketilebilir. En çok haşlanarak tüketilir. Püresi yapılarak bebeklere de verilebilir. Bazı yörelerde taze fasulyeye benzere şekilde yemeği de yapılmaktadır.

Börülceyi tıpkı taze fasulye gibi temizlemelisiniz. Bir bıçak ya da elle börülcenin baş kısımlarını koparın. Bu kısımlara kılçık adı verilir. Kılçık kısmını börülceye zarar vermeyecek şekilde koparmalısınız.

Börülcenin kılçıklarını kopardıktan sonra yüzeyine iyice bakmalısınız. Eğer yüzeyde siyah renkli noktalar varsa, börülceye kurt girmiş demektir. Börülce zehirlenmelerine bu kurtlar sebep olur.

Eğer yüzeyde herhangi bir delik yoksa börülceyi istediğiniz ebatlarda keserek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Börülceyi kuru olarak kullanmak istiyorsanız, gazını almak için bir gece önceden suda bekletmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu