Boya çeşitlerini tanıyın

Evinizi boyamaya karar verdiğinizde, bu kararı takip eden bir dizi kararı da kolayca vermenizi sağlayacak temel bilgiler.

Evinizin boyanması kararını verdiğinizde, doğru boya rengi ve çeşidi ile ilgili de karar vermek zorunda kalırsınız. Boya konusunda doğru kararları verebilmeniz için size yol gösterecek bazı temel bilgiler işinizi kolaylaştırır. İki tür boya vardır:

Akrilik Boya: Akrilik boya kokusuzdur ve her renkte bulunabilir. Akrilik boya kullanımı malzemeleirn suda temizlenmesine olanak sağlar. Yağlı boyaya oranla daha sıvı bir yapısı olduğu için uygulanması daha kolaydır. Daha da çabuk kurur. Ancak yağlı boyaya oranla daha az kapatıcıdır, genellikle çift kat uygulanması gerekir. Akrilik boya ile boyanmış yüzeylerin bakımı da kolaydır, çünkü su ve standart temizlik ürünleri ile temizlenebilir.

Yağlı Boya: Yağlı boya akrilik boyaya göre daha kapatıcıdır. Kokusu çok yoğundur ve yalnız boya sökücü tiner ile temizlenebilir. Yağlı boya evde ve yaşam mekanlarında tercih edilmemelidir, çünkü özellikle çocuklar ve solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler için sağlıksızdır. Yoğun ve kapatıcı özelliği sayesinde tek kat ile de olumlu sonuç verir.

Boya çeşitleri de saten, mat ve parlak olarak farklılık gösterir. Bu çeşitler arasındaki tercihinizi boyanın uygulanacağı yüzeye ve almak istediğiniz sonuca göre vermeniz gerekir.

Saten Boya: Saten boya uygulandığı yüzeye ipeksi bir görünüm verir. Bu özelliği ile yüzeydeki olası bozuklukları da belirginleştirir. Bu nedenle saten boya uygulanmadan önce, uygulanacağı yüzeyin iyice temizlenmesi ve pürüzsüz bir konuma getirilmesi gerekir.

Mat Boya: Mat boyalar yüzeydeki olası bozuklukları örmek için daha uygundur. Uygulandığı yüzeyde parlamaz ve yüzeyin doygun ve ışık yansıtmayan bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Parlak Boya: Parlak boya da uygulandığı yüzeye parlaklık verir. Parlak boya tercih edildiğinde, mekan aydınlanır. Parlak boya da saten boya gibi uygulandığı yüzeydeki olası bozuklukları belirginleştirir.

Boyalar hakkındaki bu temel bilgiler ile evinizi ilgilendiren boya kararlarını daha kolay verebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu