Boya Renkleri

Dekorasyonda kullanılan boya renkleri zevklerimizi ve karakterimizi yansıtır. Kusursuz bir dekorasyon için dekorasyondaki tüm renkler uyumlu olmalıdır.

Evinizi boyamak ve dekorasyona bir yenilik katmak istiyorsunuz fakat renk seçmekte zorlanıyorsanız renk kartelasına bir göz gezdirebilirsiniz. Renk seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey rengin hangi odada kullanılacağıdır.

Boya Renkleri Seçimi

Mutfak aydınlık, kullanışlı ve ferah olması gereken bir yer olduğundan açık renkler ve canlı tonlar tercih edilmeli. Duvar rengini seçerken mutfaktaki eşyalar da göz önünde bulundurulmalı. Beyaz, açık gri gibi renkler yaygın olsa da, sarı tonları da mutfaklara çok yakışır.

Salon dekorasyonunda her tonda boya kullanabilirsiniz. Önemli olan eşyalarınızla renk uyumu.  Koyu renklerle şık bir dekorasyon oluşturabileceğiniz gibi, açık renklerle aydınlık, derin, şık ve sıra dışı bir etki yaratmak mümkün.

Çağdaş ya da eklektik bir tarza sahip olan tasarımlarda alacalı renkler tercih edilmektedir. Gri tonları, tüm yaşam alanları en ideal renklerden. Hareketlilik sağlamak ve odanın modern çizgisini kuvvetlendirmek için sakin bir yeşil tonu kullanılabilir.

Çocuk odaları için duvar boyası rengi seçerken çocuğun zevkleri dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra hem mobilyalarda hem de duvarlarda, yorucu olmayan ama aynı zamanda neşeli renkler tercih edilebilir.

Mavi, yeşil, gri tonlardaki renkler ışığa göre karakter değişimi gösterdiği için, odanızın aldığı ışık miktarına göre seçim yapın. Kuzeye bakan alanlarda, su mavisi ve lila rengi gri gibi algılanır. Bu yüzden oluşturmak istediğiniz rengi, ışığı göz önüne alarak seçin.  Mor ve lila tonları dramatik ve güçlü etkisinin yanı sıra aynı zamanda hacim veren renklerdir. Küçük odanız için, mor ve lila tonlarını kullanabilirsiniz.

Renk konusunda geleneksel bir tutumunuz varsa, duvarların tamamını fildişi rengine boyayıp, tek bir duvarınızı mor veya lacivert tonları boyayın. Bu şekilde, sade bir şıklık elde etmiş ve tekdüzelikten kurtulmuş olacaksınız. Bebek pembesi, pudra mavisi, açık yeşil, içinde sarı barındıran renkler, ferahlık hissi verdiği için, geniş odalarınızı bu renklere boyayabilirsiniz.

Renk Kartelası

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu