Boyalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evinizde boyama yapmadan önce, bilgilerinizi kontrol edin.

İç ya da dış cephe boyaması yaparken, boyayı hemen duvara sürmeyin. Bir karton üzerine boyayı uygulayıp, farklı ışıklarda nasıl durduğunu kontrol edin.

Boyayacağınız odanın ışığını kontrol edin. Çok açık renklerde boyadığınız oda, fazla güneş ışığı aldığında çok parlayabilir. Tam tersi olarak da, koyu renkler, yeterli güneş ışığı almayan odaları daha karanlık hale getirebilir. Bunu engellemek için, aydınlık odaları biraz daha koyu renklere, karanlık odaları da açık renklere boyayın.

İki katlı evlerde, renk ve ışık bütünlüğü sağlamak için, üst katları, alt katlara göre birkaç ton koyu renge boyayın. Bu şekilde, alt katların olduğundan daha karanlık görünmesini engellemiş olursunuz.

Dış cephe boyaması yaparken, boyanın rengi kadar ısıya dayanıklılığı da önemlidir. Yazın, yoğun güneş ışığına, kışın da yağmur ve kar yağışına maruz kalan boyanın rengi solabilir. Bunu engellemek için, ısı değişimlerine dayanıklı boya alın.

Boya yaparken rulo şeklindeki fırçaları kullanın. Bu şekilde, yüzeyde oluşabilecek pürüzleri azaltabilirsiniz.

Boya yaparken, renk seçiminin yanı sıra, teknik özelliklerine de dikkat ederek, evinize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu