Boyanmış Beyaz Çamaşırların Beyazlatılması

Boyanmış beyaz çamaşırların beyazlatılması zordur. Beyaz çamaşırların rengi karışırsa ne yapmalı? Çamaşırları renklerine göre ayırmadan yıkarsanız, bazı çamaşırlar diğerlerine renk verebilir. Özellikle beyaz renkli çamaşırlar boyanma riskiyle karşı karşıyadır.

Açık renkli de olsalar beyaz renkli çamaşırları renklilerle birlikte yıkamamalısınız. Eğer beyaz renkli çamaşırlarınız boyandıysa beyazlatma işlemi uygulamanız gerekir. İşte boyanmış beyaz çamaşırların beyazlatılması için öneriler.

Boyanmış beyaz çamaşırların beyazlatılması
Boyanmış beyaz çamaşırların beyazlatılması

Beyaz Çamaşırlar Nasıl Yıkanmalı?

Ev temizliğinde sıkça kullanılan saf sirke, çamaşır beyazlatmada da kullanılabilmektedir. 1 bardak sirke ruhunu çamaşır makinesinin deterjanın üstüne deterjan gözüne koyun. Makineyi beyazların yıkama derecesinde çalıştırın. Koku, çamaşırlar kuruduktan sonra gidecektir.

Çamaşırları saf sirke – su karışımına koyun ve bir gece bekletin. Arından çamaşırları normal şekilde yıkayın.

Temizliğin kurtarıcılarından karbonat, çamaşır beyazlatmada da fayda sağlamaktadır. Yarım bardak karbonatı, çamaşır deterjanının üzerine çamaşır gözüne koyun. Arından çamaşırları normal şekilde yıkayın.

Limon suyu da doğal bir temizleyicidir. Çamaşır miktarına göre yarım ya da çeyrek bardak limon suyu çamaşır makinesinin deterjan gözüne deterjanın üzerine koyun ve normal şekilde yıkayın. Boyanmış beyaz çamaşırların beyazlatılması işleminin gerekmemesi için bu yıkama önerilerini dikkate almalısınız.

Çamaşır Ağartıcılar Nelerdir?

Boyanmış beyaz çamaşırların beyazlatılması ve beyazlar üzerindeki lekelerin giderilmesi amacıyla kullanılan deterjanlardır. Bu deterjanların içeriklerinin farklı olması nedeniyle farklı yıkama programlarında kullanılması gerekmektedir. Ağartıcılar, klorlu ağartıcılar, oksijenli (perporatlı) ve hidrojen peroksitli ağartıcılar olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Boyanmış beyaz çamaşırların beyazlatılması için ağartıcı da kullanılabilir.

Klorlu ağartıcılar: Sıvı haldedirler sodyum veya kalsiyum hipoklolürlü olarak üretilmişlerdir. Her ikisinde de temel ağartıcı maddesi klor olduğundan ağartıcı içinde bekletme, çok sıcak suda kaynatma çamaşıra zarar vermektedir.

Oksijenli ağartıcılar: Bu ağartıcılar klorlu ağartıcılara göre daha pahalıdır. Piyasada toz halde bulunur. Oksijenle ağartma yaptıkları için çamaşırları yıpratmaz. 60 derecenin üzerinde özellikle 80 – 90 derece sıcaklıklarda mükemmel beyazlık sağlar.

Hidrojen peroksitli ağartıcılar: Çok narin kumaşların ağartılmasında ve lekelerin çıkartılmasında kullanılır. Beyaz ve renklilerde rahatlıkla kullanılan bir ağartıcı türüdür.

Çamaşırda Renk Değişimi Sebepleri

Çamaşırlarda Grileşme Neden Olur?

Yıkama işlemi makinede yapılıyor ise makinenin çok doldurulması suyun çamaşırlar arasındaki hareketini engelleyerek kirin bir kısmının dokumanın üzerinde kalmasına ve çamaşırların grileşmesine neden olur.

Elde çamaşırlar yıkanıyor ise yıkama sıcaklığının düşük olması kullanılan sabun veya sentetik deterjanın temizleme gücünü etkileyerek yıkamanın tam olmamasına ve çamaşırların grileşmesine neden olur.

Yıkama süresinin normalin üstünde olması yıkama suyuna geçmiş olan kirlerin yeniden dokumanın üzerine geçmesine ve grileşmesine neden olur.

Dokumadaki lekelerin çıkarılması amacıyla suda ıslatma işleminde, deterjan miktarı yeterli olursa başarılı olunur. Eğer çok az deterjan kullanılır ya da hiç kullanılmazsa grileşme meydana gelir.

Deterjan miktarının azlığı, aynı yıkama suyunun gereğinden fazla kullanılması ve durulamanın tam yapılmaması sonucu da grileşme meydana gelir. Aynı yıkama suyu ikinci sefer kullanılmamalı, eğer kullanılacaksa yıkama suyuna sıcak su ve deterjan ilave edilmelidir.

Çamaşırlarda Sararma Neden Olur?

Lekelerin tamamen çıkarılmaması halinde özellikle kireçli sularda yağlı lekelerin bulunduğu kısımlarda yıkama sırasında sararmalar meydana gelebilir.

Çamaşırlar kurutma makinesinde kurutulacaksa kurutucu sıcaklığının yüksek olması da sararmaya neden olur.

Yıkama sırasında kullanılan sabun veya deterjanın azlığı, suyun sıcaklığının düşük olması ve ağartıcı kullanılıyorsa bunun gerektiğinden az veya çok olması da sararmaya neden olur.

Özellikle pamuklu ve suni ipek dokumaların yapısındaki işlemler sırasında kullanılan bazı kimyasal maddeler, yıkama sırasında kullanılan klorlu ağartıcıda bulunan klor etkisi ile sarı bir renk meydana getirir.

Bulanık sular; içinde organik madde bulunan bu sularda yapılan yıkamalar sırasında bu maddeler pişerek sararma meydana getirir.

Sentetik dokumalarda sararma vücudun yağ ve kirinin dokumaya yerleşmesi nedeniyle en çok naylon ve dakronda meydana gelir.

Dokumanın yumuşatılması için kullanılan maddelerin iyice giderilmemesi hâlinde yıkandıktan sonra bu maddeler dokumada kalarak kumaşa yapışır ve normal durulama ile giderilemez. Dokumalar özellikle makinede kurutulursa sararmış bir alan meydana gelir.

Yıkama suyunun sıcaklığının çok düşük olması deterjanın etkisini azaltarak temizlemenin tam anlamıyla gerçekleşmemesine neden olur.

Beyaz Çamaşırların Rengi Karışırsa Ne Yapmalı?
Beyaz Çamaşırların Rengi Karışırsa Ne Yapmalı?

Beyaz Çamaşırların Rengi Karışırsa Ne Yapmalı?

Boyanmış beyaz çamaşırların beyazlatılması için hemen müdahale etmeli ve kurumadan beyazlatma işlemi uygulamalısınız.

Boyanan beyaz renkli çamaşırları ıslak şekilde makineye atın. Fakat sadece boyanmış çamaşırları atmalısınız. Beyaz renkliler için üretilmiş deterjanı ve bir miktar çamaşır suyu deterjan gözüne koyun ve makineyi çalıştırın.

Çamaşırlar yoğun şekilde renk değiştirdiyse leke çıkarıcı kullanabilirsiniz. Leke çıkarıcıları marketten temin edebilirsiniz. Kullanım talimatına uyarak kullanınız. Leke çıkarıcıyı suya ekleyin ve çamaşırları suya bastırın.

Banyoda iki ayrı kirli sepeti bulundurarak aile fertlerinin çamaşırlarını renklerine göre ayrıştırarak atmasını sağlayarak çamaşırların boyanmasını engelleyebilirsiniz. Eğer bu mümkün olmuyorsa, makineye atmadan önce çamaşırları ayrıştırın. Sürekli çamaşır suyu kullanımı çamaşırlara zarar vermektedir.

Sararmış çamaşırları beyazlatmak için doğal yöntemler kullanmanız, çamaşırlarınızın uzun süre yıpranmadan kullanılmasını da sağlar.

Ev temizliğinde sıkça kullanılan saf sirke, çamaşır beyazlatmada da kullanılabilmektedir. Temizliğin kurtarıcılarından karbonat, çamaşır beyazlatmada da fayda sağlamaktadır. Limon suyu da doğal bir temizleyicidir.

Beyazlarınızı kaynar su ve limon ile iyice beyazlatabilirsiniz. Beyaz renkli kumaş peçetelerinizi ve örtülerinizi ocakta beyazlatabilirsiniz. Bir tencereyi su ile doldurun, içine birkaç dilim limon atın ve kaynatın. Ocağı kapatın, beyazları suyun içine atın ve bir saat kadar suda bekletin. Daha sonra her zamanki gibi çamaşır makinasında yıkayın. Beyazlarınızın daha da beyazlamış olduğunu göreceksiniz.

Bu doğal beyazlatma işlemini bir adım ileriye taşımak isterseniz, beyazlarınızı yıkadıktan sonra direkt güneş ışığı altına sererek kurutun. Beyazlarınız kaynar su ve limon dilimleri sayesinde her zamankinden beyaz gözükecek.

İnatçı sarı lekeler için amonyak da kullanabilirsiniz. Yaklaşık 3-4 litrelik suya 2 çorba kaşığı amonyak ekleyin. Lekeli çamaşırı bu karışımda 15 dakika bekletin. Ardından iyice durulayın. Amonyağın ölçüsünü kaçırmayın, çamaşıra zarar verebilirsiniz.

Çamaşırları sık yıkamak zorunda olmak yıpranmalarına neden olabilir. Öncelikle doğru yıkama yöntemlerini kullanmanız gerekir. Bunun için de doğru program seçimi yapmalı ve çamaşır doğru sıcaklıkta yıkamalısınız.

Bu yöntemleri uygulayarak boyanmış beyaz çamaşırların beyazlatılması mümkün. Bu yöntemlerle beyaz çamaşırları zarar görmeden temizleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

124 Yorum

 1. Benim iki renkli elbisem var onu renkliler le attım ve elbisenin üst kısmı girileşti nasıl beyazlar lütfen yardım edin

  1. Merhaba Cennet Hanım,

   Maalesef çok renkli giysilerde rengi tekrar eski haline getirmek mümkün olmaz. Dikkat ederek giysinin beyaz kısmına çamaşır suyu dökebilirsiniz. Fakat bu yöntem de oldukça tehlikeli. Giysinin tümü beyazlayabilir. Renklileri uygun koşullarda yıkamak gerekir.

 2. Benim beyaz tisortume kirmizi pantolonumun rengi cikti ve ruj lekesi gibi kirmizi lekeler var yikadim ama gecmyor nasil eski beyazligina getirebilirim yardimci olur musunuz

  1. Merhaba Sultan Hanım,

   Tişörtün üzerinde desenler var mı?

 3. Merhaba iki gun on e bir esarfim vardi kayin validen vermiwti iwte elbiselerin uzerine attim yikarim diye,uzerine su sicramiw ne nemlenmiw. Bu gun camawir yikiyim derken esarfimin degdiyi tum camawirlar renklenmiw. Ne yapacagimi bilmiyorum. Bir caresi varmi?

  1. Merhaba Melek Hanım,

   Tüm kumaşların birbirinden farklı özellikleri oluyor. Hangi kumaşlar olduğunu bilmeden yardım etmemiz zor. Çamaşırlarınızı normal şekilde makinede yıkayın. Belki kolayca çıkacaktır. Fakat çıkmazsa yeniden bize yazın. Eşarbı da elinizde yıkayın, diğer çamaşırlarla makineye atmayın. Kolaylıklar dileriz.

 4. Krem renk bluzuma kırmızı renk gomlegimin rengi bulaştı ve koyulasti eski haline nasıl gelir

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Krem rengi olduğu için çamaşır suyu kullanamazsınız. Maalesef renkli çamaşırlarda renk geçişlerinde yapılacak pek bir şey olmuyor. Normal şekilde yıkamayı deneyi, fakat muhtemelen geçmeyecektir. Başka bir yöntem olarak krem rengi bluzunuzu kırmızı renge boyamayı düşünebilirsiniz.

 5. Benim beyaz gömleğimi annem renklilerle makineye atmış rengi pembesi oldu,bir kaç defa daha yıkadım beyaz rengini bulmadı çamaşır suyunu hiç denemedim korkuyorum açıkçası, başka renge dönüşürse diye

  1. Merhaba Sevgi Hanım,

   Eğer gömlek tamamen beyaz ise, yani desensizse çamaşır suyuyla beyazlatabilirsiniz ama çok dikkatli olmanız gerekir, yoksa gömlek zarar görebilir. Gömleği alacak kadar bir kaba su doldurun, içine bir kapak çamaşır suyu dökün. Gömleği bu suyun içinde çitileyin. Rengi beyazlaşınca koku gidene kadar bol suyla elde yıkayın. Gömleği çamaşır suyunda çok bekletirseniz epriyebilir, onun için dikkatli olun.

 6. Beyaz pantolon yıkandıktan sonra çamaşırla karışmış paçasında koyu renk oluşmuş.
  Kumaşı keten pantolon ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba Büşra Hanım,

   Pantolon yoğun şekilde renk değiştirdiyse leke çıkarıcı kullanabilirsiniz. Leke çıkarıcıyı marketten temin edebilirsiniz. Kullanım talimatına uyarak kullanın. Leke çıkarıcıyı suya ekleyin ve pantolonu suya bastırın. 5 dakika kadar bu şekilde bekletin. Ardından pantolonu çamaşır makinesinde yıkayın.

  1. Merhaba Sema Hanım,

   Ağartıcı özelliği bulunan çamaşır deterjanı ile yıkayarak beyazlatabilirsiniz. Fakat yıkamadan önce kumaşa zarar gelmemesi için deterjanın arkasındaki talimatları okuyun. Kolay gelsin.

 7. Beyaz renk kiyafetimi siyah pantolonla giymistim. Icine koydugum alt kisma pantolonun rengi geçmis. Mor gibi oldu bluzun alt tarafı. Ayrica bluzun üstünde siyah yazilar var nasil yikiycam bilmiyorum. Kumaşın türü sentetik

  1. Merhaba Kezban Hanım,

   Giysi desenli olduğu için tamamen çamaşır suyuyla yıkanamaz. Yalnız giysinin alt kısmını ağartıcı özelliği olan bir deterjanla yıkamanız gerekir. Ardından giysiyi makinede yıkayın. Kolay gelsin.

  2. benim beyazlarımın içine pembe karışmış beyazlar pembe oldu iki gündür çamaşır suyunda beklettin hiç beyazlamadı ne yapıcam bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

  3. Merhaba,

   Ağartıcı özellikli bir çamaşır deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Kolaylıklar.

 8. Siyahlarla karışan beyaz tshortüm girilesti hemen tekrar yikadim , ilk halindeki kadar olmasada grilik kaldı net beyaz degil napabilirim?

  1. Merhaba Buse Hanım,

   Tişörtünüz desenli mi? Eğer desenli değilse beyaz kumaş boyası ile boyayabilir ya da zarar vermeyecek şekilde ağartıcı özelliği olan deterjanla yıkayabilirsiniz. Fakat eğer desenliyse maalesef yapacak bir şey yoktur.

 9. Kizimin mayosunu acik renklilerle yikadim mayo sentetik kizimin acik pembe bluzunden mayo cok acik pembe renk oldu mayoyu kosla gold ayrica ace neyaptiysam beyaza donduremedim yardımcı olursaniz sevinirim

  1. Merhaba Selma Hanım,

   Mayolar yapısı gereği kolay renk vermez ve renk tutmaz. Çamaşır suyu işinize yaramadıysa maalesef bir çözümü yoktur.

 10. Kizim damadimin mavi jeanstan aldigi acik renk mavi pantalonu klorakli sudan alacali olmus komple beyazlaticiyla acip acik mavi kumas boyasiyla boyayabilirmiyiz sizin oneriniz nedir

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Beyazlatıcıyla beyazlatırken pantolonun kumaşına zarar verebilirsiniz. Deneyebilirsiniz fakat başarılı olma ihtimali düşük. Uzun süre beyazlatıcıda bekleyen kumaş zarar görür. Bunun yerine direkt kumaş boyası ile boyamayı deneyebilirsiniz. Unutmayın, kumaş boyası ile boyadığınız çamaşırları elde yıkamalısınız.

 11. Beyaz çamaşırların arasına yanlışlıkla oğlumun kot kaprisi karışmış bütün çamaşırlar mavi olmuş nasıl tekrar beyazlatabilirim?

 12. Beyaz çamaşırların arasına yanlışlıkla oğlumun kot kaprisi karışmış bütün çamaşırlar mavi olmuş nasıl tekrar beyazlatabilirim?

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Boyanmış çamaşırları ıslatın ve ıslak halde makineye koyun. Dikkat edin, sadece boyanmış çamaşırları yıkayın. Deterjan gözüne ağartıcı deterjan koyarak boyanmış çamaşırları bu şekilde yıkayın. Kolay gelsin.

 13. Kendisi siyah yanlarında beyaz şeritleri olan pantolonuma renk solmuş su an pembe duruyor, ne yapmam lazım ?

  1. Merhaba Esmanur Hanım,

   Siyah renk mi solmuş, yoksa şeritlerin rengi mi?

 14. Iyi günler beyaz mavi bir gömleğin var gomlegimin beyaz kısmı mavi olmuş nasıl çıkar ta bilirim acaba

  1. Merhaba Yasemin Hanım,

   İki renkli giysilerin rengini düzeltmek zordur. Çok dikkatli şekilde mavi olan kısımları ağartıcı özelliği olan deterjanla elde yıkamalısınız. Fakat gerçekten mavi olan kısımlara deterjan gelmemeli, yoksa onlar da beyaz olur. Dikkatli yıkamalısınız. Kolay gelsin.

 15. Beyaz deri spor ayakkabımı renklilerle yıkadık. mor tuniğin rengi akmış ayakkabımı pembeye boyamış. ne yapabilirim? çamaşır suyu zarar verir mi?

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Deriler için üretilmiş renk değiştirici boyalar var, onlardan kullanabilirsiniz. Çamaşır suyuyla silmeyi de deneyebilirsiniz. Ayakkabının nasıl bir derisi olduğunu bilmediğimizden emin olamıyoruz. Çamaşır suyuyla silmeden önce küçük bir yerinde deneme yapın. Kolay gelsin.

 16. Merhaba ben iki abiyemide ayni anda yikadim digerini rengi onun sadece belden ust kismina rengi bulasti nasil gecirebilirim lutfen simdi acil cevapp

  1. Merhaba Çiser Hanım,

   Maalesef boyanmış renkli çamaşırların renginin değişmesi mümkün olmuyor. Yıkarken dikkat etmek gerekiyor. Bir ihtimal kuru temizlemeci çözüm olabilir.

 17. Beyaz Pantalonumu yıkarken renkli gömleğimin rengi biraz akmış nasıl çıkartabilirim rengi hafif tozpembe gibi olmuş

  1. Merhaba Leyla Hanım,

   Ağartıcı özelliği olan bir deterjanla makinede yıkayabilirsiniz. Fakat pantolonu tek başına yıkayın. Kolaylıklar.

  2. Benim oglumun acik mavi pijamasi beyazlara solmus nasil beyazlar atletler

 18. Beninde laylonsu eşohmanımın kollarında beyaz uzun kumaş cizgiler vardı ona mor tunigim solmuş ne yapmaliyım

  1. Merhaba Melis Hanım,

   Maalesef naylon kumaşlar, kumaş boyası ile boyanamaz. Boya tutmuyor.

 19. Siz yanliş anladınız heralde eşohmanın naylon olan yerleri diyil kollarındaki kumaş olan yerler var beyaz onlar boyandı

  1. Merhaba Melis Hanım,

   Eşofmanın bir kısmının naylon olması da boyanmasını engeller. Çünkü kumaş boyama yaparken tüm kumaş bütün olarak boyanır. Kuru temizlemeciye götürebilirsiniz. Maalesef başka bir çözümü yok. Kolaylıklar dileriz.

 20. Yaw arka tarafim yanmis izi var beyazimin dedorant sikiyiim dedim bu sefer kahverengi bi renk olustu yanma lekesinide nsl yok edebilirim o kahverengi rengi de nsl cikartabilirim

 21. Beyaz yakalı kırmızı bir kazağım vardı makinaya attım ve yakası kırmızımsı bi renge dönüştü nasıl düzeltebilirim????

  1. Merhaba Pelin Hanım,

   Ağartıcı bir deterjanla direkt lekeye müdahale etmelisiniz. Deterjanı beze döküp lekeyi ovalayın. Ardından özenle yakayı yıkayın. Kolaylıklar.

 22. Merhaba dantellerimi çivitli suda bekletip yıkadım mavi oldular alacalı alacalı sonra beyazlasın diye çamaşır suyunda bekletip makinada yıkadım ama olmadı beyazlamıyor dantellerim ne önerirsiniz

  1. Merhaba Filiz Hanım,

   Ağartıcı özelliği olan çamaşır deterjanı kullanmanızı öneririz. Dantellere zarar vermeyecek özellikte bir deterjan olmalı. Kolaylıklar dileriz.

 23. benim krem rengi çamaşırım siyahların içine girip yıkandı ve malesef mavi oldu beyaz olmadığı için çamaşır suyu kullanmak istemedim ne yapmalıyım ayrıca bana sirkeli su da bekletmemi önerdiler uygulamalımıyım

  1. Merhaba,

   Renkli kıyafetlerin renk değişiminde geri dönüş mümkün olmuyor. Sirkeli suda bekletebilirsiniz fakat eski haline gelmeyecektir.

 24. Merhaba ben ayakkabı mı kırmızı tişört ile makineye attım kıpkırmızı oldu ne yapmalıyım?

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Aykkabınız ne tür bir ayakkabı? Bir de rengi nedir?

  1. Merhaba İpek Hanım,

   Ağartıcı özelliği olan çamaşır deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Kolaylıklar.

 25. Benim siyah beyaz bir gömleğim var yaka ve kollar beyaz yıkarken yanında gri bi tshort attım sadece bi şey olmaz diye cikardigimda yaka ve kollar gri oldu çok uzuldum bir yöntemi var mı acaba cikarmanin

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Maalesef çok renkli ve desenli giysilerde renk değişimlerini telafi etmek mümkün olmuyor. İyi günler dileriz.

 26. Bembeyazzz gomlegeee mavi renk olmusss,kurumadan tekrar koslayla omayu karustirdim allahim cikar insallah gomlek cok pahaliydiiii

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Soruyu anlamadık. Tekrar edebilir misiniz? Atleti mi soruyorsunuz, pijamayı mı?

 27. Benim beyaz tişört ümmü vardı siyah kadife kısmında yazı yazıyordu Kadife nin rengi badiye bulaşmış ne yapabilirim

  1. Merhaba, dikkatli şekilde lekeleri çamaşır suyu ile temizleyebilirsiniz. Fakat tişörtün diğer kısımlarına çamaşır suyu gelmediğinden emin olun.

 28. Önü beyaz arkası siyah tişörtüm var ve siyah yerin boyası öndeki beyazı boyadı ne yapmm lazım

  1. Merhaba,

   Renk geçişlerinde geri dönüş mümkün olmuyor maalesef. Tamamını siyaha boyayabilirsiniz.

 29. Merhaba beyaz spor ayakkabılarım pembemsi oldu olastik yerleri nasıl çıkarabilirim şuan çıkardgn gbi grdüm ve tekrar makineye attim nasıl çıkacak bilmiyorum ama hic umudum da yok cok üzgünümm

  1. Merhaba,

   Tamamı beyazsa ağartıcı deterjanla yıkayabilirsiniz. Kolaylıklar.

 30. Merahaba düz beyaz gömleğimi fuşya renkli bir gömlekle yıkadım ve beyaz renkli gömleğime fuşya renk vermiş.makinada yıkamayı denedim ama çıkmadı bununla ilgili ben yapabilirim acaba

  1. Merhaba,

   Ağartıcı deterjan ile yıkamayı deneyebilirsiniz. Kolaylıklar.

 31. Merhaba kardesimin zaradan aldığımız beyaz lacivert pembe çizgili gömleğinin beyaz çizgileri pembeleşti napabiliriz?

  1. Merhaba,

   Maalesef çok renkli giysilerde geriye dönük renk değişimi mümkün olmuyor. :(

 32. MERHABA KOLAY GELDİ. BEYAZ PANTOLONUM GRİ RENK OLDU ÇAMAŞIR SUYU KULLANDIM AMA ODA BİRAZ PEMPEMSİ Bİ RENK OLDU NE YAPMAM GEREKTİĞİNİ BİLMİYORUM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Merhaba,

   Çamaşır suyu işe yaramıyorsa ağartıcı bir deterjanla yıkamayı deneyin.

 33. Benim gri saten yorgan yüzümü renklilerle yikadim ve pembemsi renge dönüstü napabilirim :(((

  1. Merhaba,

   Maalesef saten kumaş renk tutmuyor, boyanması mümkün değil. :(

 34. Merhaba benim acik düz toz pembe gömleğim var mavi pantolonla attım rengi griye dönüştü napabilirim?

  1. Merhaba,

   Dilediğiniz renk kumaş boyası alarak boyayabilirsiniz. Fakat gömleğin tek renk olacağını aklınızda bulundurun.

 35. Taekwondoda giydiğim beyaz dobokları (taekwondoda giydiğimiz kıyafet) kırmızı elbiseyle yıkadım ve pembe oldular ama kıyafetler benim değil ve pahalılar acil yıkama beyazlatma taktiği lütfennn

 36. Kenarları siyah ve beyaz şeritli beyaz pantolonumun beyaz yeri pembe gibi olmuş ve tek yikamistim makinada ne yapabilirim

 37. Merhaba bende yalnışlıkla eşinin nolyon kumaş ceketini üst kısmi beyaz alt kısmi başka renk yani 2 renkten oluşuyo yagmurluk çeker tarzı onu yalnızlık ile pembe büyük havlu ile makineye attim nolur bana acil yardım edin yeni almıştı 1 kere giydi

  1. Merhaba,

   Maalesef naylon kumaşta toz boya tutmuyor. Ama zaten o halde giyilemeyecek duruma geldiyse tamamen tek renk olacak şekilde boyamayı deneyebilirsiniz. Ama fazla ümitlenmeyin :(

 38. Yarısı siyah yarısısı beyaz tişötümü makinaları yıkadım ve beyaz yeri gri oldu ne yapmalıyım

  1. Merhaba,

   Çoklu renkli giysilerde geriye dönük renk değişimi mümkün olmuyor maalesef.

 39. ben bi elbise siparis verdim elbise geldi ama fabrika hatadindan dolayi elbisenin bir yeti renk hatasi olmus elbisenin rengi beyaz kahverengi ve mavi guller var o renk hatasini nasl duzeltebilirim

  1. Merhaba,

   Rengi düzeltmek mümkün değil maalesef. Belki o kısma eğer yer uyguna güzel bir parça kumaş diktirebilirsiniz.

 40. Beyaz yün kazağım renklilerle attım yanlışlıkla öğrenciyim ne yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olur musunuz? Kazağım kuru şu an.

 41. Bi sweat siparis verdim makineye attım gri lekeler çıktı üstünde baskisida var yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba,

   Çok sıcak suda yıkamış olabilirsiniz. Maalesef çok renkli ürünlerde renk değişimi geri döndürülemiyor.

  1. Merhaba,

   Bir beze çamaşır suyu döküp ayakkabınızın lekeli kısmını bu bez ile silebilirsiniz, ardından yeniden yıkamalısınız. Kolaylıklar.

 42. Merhabalar benım maviden aldığım beyaz pantolunum, beyaz önü pembe baskılı tişörtle makinaya attığım için toz pembe olmus beyaz etkisi yazan çamaşır suyuna koysam beyaz olurmu yoksa renk degişirmi sadece bel kısmı toz pembe

  1. Merhaba,

   Ağartıcı etkili çamaşır deterjanı etkili olur. Eğer tamamen beyazsa ve zarar görmeyecek bir kumaşsa bir süre çamaşır suyunda da bekletebilirsiniz. Kolaylıklar

 43. Bordo-mavi-beyaz karisimi bir yagmurlugum vardi.Yikandiktan sonra beyaza renk gecmis ve cikaramiyorum.Daha hicde giymemistim lutfen yardim edinnnn

 44. Merhaba oglumun beyaz okul tshirti (üstünde sağda okul logosu var ) renkli ile yıkandı krem rengi oldu. Leke çıkarıcı toz deterjan leke çıkarıcı mendil karbonat-sirke uyguladım. Ama hala aynı çamaşır suyu koyamıyorum üstündeki logo da etkilenmesin diye ne yapabilirim.

  1. Merhaba,

   Her şeyi yaptıysanız geriye sadece logoyu söküp tişörtü o şekilde çamaşır suyuna yatırmak kalıyor. Sonrasında logoyu yeniden yerine dikebilirsiniz. Maalesef başka yol kalmamış.

 45. Merhabalar kırmızı siyah beyaz üç renkli bir sweatim var ama yıkanınca beyaz kısımlara renk geçmiş ve pembeleşti. beyaz kısımları nasıl beyazlatabilirim ya da kumaş boyası ile farklı bir renge boyasam nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz ?

 46. Benim gömleğim beyazken pembelesti nasil olacak bilmiyorum cok rengi değişti bilmiyomki napacagmi bana yardm edin rengi nasil cikacak

  1. Merhaba,

   Tek çözüm ağartıcı bir deterjanla yıkamaktır. Fakat gömleğin desenleri varsa deterjan o renkleri de beyazlaştırabilir. Tek renk bir gömlekse ağartıcı ile yıkayabilirsiniz.

 47. Beyaz üzerinde lacivert çiçek desenli tişörtüm daha ilk giyimemde koltuk altim terleyimce rengi atti beyaz kisimlar lacivert oldu yikadim çikmadi beyaz sabunla çitiledim yine çikmadi şuan tuz bastim sonuç ne olur bilmiyorum yardım edin lütfen

  1. Merhaba,

   Maalesef yaptıklarınız işe yaramadıysa geriye bir yöntem kalmıyor :(

 48. Merhaba bnm yatak örtüm kenarları yeşil ortası beyaz kırmızıyla yıkandı nasıl kurtarabilirim yardım edin lütfeeen

 49. Beyaz kumaş pantolonumu renklilerle yıkamış kaynanam beyaz pantolon gri olmus bildigin ve ustune serip kurutmuş suan camasir suyuna bastım umarım rengi beyazlar varsa bi kesin bi sonuc vericek bisey alip kullanayin bu arada kumas pantolon

  1. Merhaba,

   Kurutulmuş olması işi güçleştirmiş. Fakat yine de birkaç kez ağartıcı bir deterjanla yıkarsanız düzelecektir. Bir kez yıkadığınızda düzelmemişse tekrar yıkayın Kolay gelsin.

  1. Merhaba,

   Ağartıcı özellikte bir çamaşır deterjanı ile yıkamalısınız. Bir kez yıkadığınızda çıkmadıysa lekenin üstüne biraz çamaşır suyu dökün, 5 dakika kadar bekletin. Ardından giysiyi tekrar yıkayın. Kolay gelsin.

 50. Merhaba bugün 2 tane beyaz t-shirt aldım önünde mavi deseni olan bir t-shirt ile yıkadım ve 2side açık mavi oldular sıcak su sirke ve karbonatın içinde beklettim rengi birazcık çıktı tamamen çıkması için ne yapabilirim lütfen cevap verin çok acil

  1. Merhaba Hafize Hanım,

   Tamamen beyaz t-shirtler ise az miktarda çamaşır suyu eklediğiniz suda bekletebilirsiniz. Fakat desenli t-shirtlerse ağarıcı özellikli bir deterjan ile elde yıkayın. Kolay gelsin.

 51. Merhaba iş kıyafetim beyazdi reklilerle birlikte atılınca mavi rengine dönüştü bir iki defa yıkadı çıkmadı ne yapmam gerekir desen falan yok tek renk beyazdi.

  1. Merhaba,

   Bir leğenin içini ılık suyla doldurun. Suya birkaç damla çamaşır suyu dökün. Kıyafeti 5 dakika kadar bu suda bekletin. Ardından çamaşır makinesinde yıkayın. Kolay gelsin.

 52. Merhaba sarı renkli bir ürünü beyazlara karışarak yıkadım malesf beyaz atletler ve muslin battaniye vardı iki adet sararmış krem renk olmuşlar hepsi yeniden beyazlamasinin yolu varmı

  1. Merhaba,

   Bebek kıyafetleri mi bunlar? Eğer öyleyse maalesef çamaşır suyu kullanmazsınız. Öyle olunca da beyazlatmak pek mümkün olmuyor. Çünkü bebek kıyafetleri için üretilen çamaşır deterjanları çok ağartıcı özellikte olmuyor.

 53. Sanki lanetlenmiş gibi beyaz kıyafetlerimde sürekli sıkıntı yaşıyorum. Bu sefer tamamen beyaz olan sweetshirt üm büyük ihtimalle siyah renkli kapşon ipinden dolayı sarı lekeler çıkmış.Aynı etikette yazdığı gibi elde, ters bir biçimde vs. yıkandı. artık umudum kalmadı ama acaba bi temizleme yolu var mı ya da neyi yanlış yapıyoruz bari onu yapmayalım bir daha, biraz fazla zaiyat vermiş olsak da hatamızı öğrenelim.

  1. Merhaba,

   Aldığınız kıyafetleri kesinlikle önce renklerine ayırarak yıkayın. Özellikle renkli çamaşırlar ilk yıkamada renk atarlar. Bu sebeple açık renkli çamaşırlardan ayrı yıkanmalılar. Siyah renk her zaman risk oluşturuyor. Kumaşın kalitesine göre de değişebiliyor. İp bir kez renk verdiyse tekrar aynı sorunu yaşayabilirsiniz. O sebeple onları çıkarıp yıkamaktan başka çare yok. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu