Boyunluk Nasıl Örülür?

Kış aylarının başlamasıyla birlikte örgü işleri hız kazandı. Soğuktan korunmak için yün hırkadan örgü kazağa, eldivenden boyunluğa kadar pek çok giysi kullanıyoruz. Hepsini örmeye ne dersiniz?

Soğuktan korunmak için 2 şiş, birkaç ip ile dilediğiniz model, renk ve desende boyunluk örebilirsiniz. Aynı zamanda şık bir aksesuar olan boyunluk için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri alın.

Yüncüden dilediğini renkte bir yün iplik edinin. İnce bir ip almamanız önerilir. İp ne kadar kalın olursa, boyunluk da o kadar kalın olur ve sizi soğuktan korur. İpinizi aldıktan sonra ipinize uygun şiş almalısınız.

İlk olarak öreceğiniz boyunluğun genişliğine karar verin. Kim için örecekseniz o kişinin boynunu ölçün. Buna göre ilmek sayısına karar vermeniz gerekir. İlmek işleminden sonra düz örgüye başlayabilirsiniz. Örgü modelleri arasından düz örgüyü kullanacağız.

Düz Örgü Nasıl Yapılır?

  1. sıra: Bütün ilmekleri yüz örün.
  2. sıra: Bütün ilmekler ters örün.

Örgü bitimine dek bu iki sırayı hep tekrarlayın. Düz örme işlemi de ilk bir sıradan sonra kişiden kişiye değişir. Dilerseniz ikinci ve üçüncü sırayı da düz örebilirsiniz.

Düz örme işlemi bittikten sonra artık modele geçebilirsiniz. Modeli yaparken ilk iki ilmeği düz örerek başlayın. Ardından iki ilmeği birlikte alıp tek bir ilmek olarak örün. İki ilmeği birlikte ördükten sonra şişe hemen ip atın. Ardından tekrar ilmeği birlikte örüp şişe ipi dolayın. Bu işlemi son iki ilmeğe gelene kadar devam ettirin.

Son iki ilmeğe geldiğinizde ise bu iki ilmeği ilk başta yaptığınız gibi birlikte almadan ayrı ayrı düz örün. İlk iki ve son iki ilmeği daima düz örün, geriye kalan kısımları ise bahsedilen şekilde örmeye devam edin.

İstediğiniz boyuta ulaşana kadar örmeye devam edin. Ardından örgüyü kapatmadan önce bir ya da iki sırayı örgüye başlarken yaptığınız gibi düz örün. İşlem bittikten sonra örgüyü kapatın. Son olarak da örgünün iki ucunu birleştirip dikin. Artık boyunluğunuz hazır.

Güle güle kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu